Przy wypełnianiu weksla niepełnego funkcję zabezpieczającą dla wystawcy pełni deklaracja wekslowa, uniemożliwiająca wypełnienie weksla ponad określoną kwotę, czy też określająca na jaką kwotę weksel może zostać wypełniony – np. należność główna, odsetki, koszty dodatkowe.
Ustalenia w tym zakresie mieszczą się w ramach swobody umów i pozwalają stronom na dowolne ukształtowanie stosunku prawnego. W praktyce zazwyczaj to właśnie ze względu na fakt, że w momencie wystawienia weksla nie jest znana suma zobowiązania i termin, kiedy żądanie zapłaty zostanie wystosowane, znajdują zastosowanie weksle in blanco. W przeciwnym razie, gdyby wartości te były z góry określone, można by wystawić zwyczajny weksel – odpowiednio własny albo trasowany.
Celowym może okazać się również wskazanie miejsca płatności weksla. Dłużnik wekslowy z jakichś względów może preferować możliwość zrealizowania zobowiązania wobec remitenta, czy też innego posiadacza weksla w miejscu dogodnym dla siebie. Z tego też powodu ustawodawca daje mu możliwość dokonania stosownego zastrzeżenia w treści weksla i za całą pewnością nie jest to uchybienie. Z punktu widzenia wierzyciela im mniej elementów weksla zostało wypełnione, tym większą swobodę w zakresie określenia poszczególnych elementów weksla ma wierzyciel.
Z momentem wypełnienia weksla niezupełnego staje się odpowiednio wekslem własnym lub trasowanym. O tym, z jakim rodzajem weksla mamy do czynienia decyduje treść wypełnionego weksla. Oczywiście wcześniej weksel może zawierać elementy wskazujące w sposób jednoznaczny, z jakim rodzajem weksla mamy do czynienia – wskazanie trasata przesądza o tym, że jest to weksel ciągniony.
Z punktu widzenia wystawcy weksla celowym jest również wskazanie remitenta. Brak adnotacji w tym zakresie może skutkować puszczeniem weksla w obieg i wskazaniem jako remitenta zupełnie innej osoby, nieobjętej deklaracją wekslową. W takiej sytuacji powstanie stan faktyczny identyczny jak w przypadku zbycia weksla innej osobie. W praktyce wielokrotnie zdarzały się sytuacji, kiedy współpracujący ze sobą przedsiębiorcy wręczali sobie tytułem zabezpieczenia jakichś transakcji weksli in blanco, które przedstawiali do wykupy zupełnie inni przedsiębiorcy, aniżeli Ci wskazani w deklaracji wekslowej. Podnoszenie zarzutów wypełnienia weksla niegodnie z deklaracją wekslową w takiej sytuacji jest co do zasady nieskuteczne, chyba, że wykaże się im złą wiarę.
Należy pamiętać, że z momentem wypełnienia weksla stosują się do niego wszystkie regulacja Prawa wekslowego przewidziane odpowiednio dla weksla własnego czy też trasowanego – w zależności od sposobu wypełnienia weksla niezupełnego.