Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką VAT?

W sytuacji kiedy podatnik-wystawca faktury nie chce skorygować błędu pozostaje kwestia odliczenia ewidentnie zawyżonego VAT u dostawcy, który otrzymał taką fakturę i mimo nalegań nie udało mu się uzyskać korekty od wystawcy.
Co do zasady, jeśli zakup towaru lub usługi dotyczy sprzedaży opodatkowanej, podatek naliczony przy jego zakupie daje prawo do obniżenia o tą wartość kwoty podatku należnego. W przepisach ustawy o VAT wskazano na kilka sytuacji, w których podatnicy nie mają prawa do odliczenia podatku do odliczenia. Zostały one wymienione m. in. w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT i dotyczą następujących sytuacji:

– sprzedaży udokumentowanej fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, lub w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
– transakcji udokumentowanej fakturą, gdy nie podlega ona opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
– wystawienia więcej niż jednej faktury dokumentującej tę samą sprzedaż;
– wystawienia faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne, stwierdzających czynności, które nie zostały dokonane – w części dotyczącej tych czynności, lub podających kwoty niezgodne z rzeczywistością – w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością, lub też potwierdzających czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego – w części dotyczącej tych czynności;
– gdy faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
– gdy zaświadczenie z okręgowej stacji obsługi pojazdów określające spełnienie przez dany pojazd samochodowy warunków do pełnego odliczenia VAT, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym.

Odnośnie jednak przywołanego w tytule problemu, z powyższych wyłączeń nie wynika jednak brak prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, jeżeli jest on ustalony wg błędnej stawki.
Zatem organ podatkowy nie może kwestionować dokonanego odliczenia, gdyż na podstawie art. 108 ust. 2 ustawy o VAT organ podatkowy ma prawo domagać się zapłaty wykazanej na fakturze kwoty podatku należnego od sprzedawcy. To w interesie zatem sprzedawcy jest prawidłowe wykazanie w tej sytuacji kwoty podatku należnego na fakturze, gdyż błąd ten obciąży w konsekwencji tylko jego. Nabywca, o ile nie otrzyma faktury korygującej ma pełne prawo do odliczenia zawyżonego podatku naliczonego. Nie ma przy tym znaczenia okoliczność faktyczna jaka była przyczyną wykazania zawyżonego podatku na fakturze (pomyłka wystawcy lub zamierzone działanie).

Dodaj komentarz