Świadczenia na rzecz pracowników – zasady ogólne
Przed dokonaniem szczegółowej analizy implikacji podatkowych związanych z poszczególnymi sposobami premiowania pracowników, należy poczynić kilka uwag natury ogólnej. Po pierwsze, decydując się na wybór systemu motywacyjnego dla pracowników warto mieć na uwadze, iż w myśl art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (zwanej dalej: PDOF), wszelkie świadczenia pieniężne a także wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych przekazywanych na rzecz pracowników przez pracodawcę, stanowią przychód podatnika ze stosunku pracy. Wynika z tego, że również świadczenia rzeczowe, przekazane pracownikom przez pracodawcę w ramach stosunku pracy zasadniczo podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Z kolei wydatki pracodawcy wypłacane na rzecz pracowników podlegają zaliczeniu w poczet kosztów uzyskania przychodu, w sytuacji gdy ponoszone są w celu osiągnięcia przychodu, a ponadto nie są wyłączone przez przepisy szczególne ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (zwanej dalej: PDOP).
Analizując kwestię wyboru sposobów motywacji pracowników na gruncie podatku od towarów i usług trzeba zauważyć, iż generalną zasadą podatku VAT jest opodatkowanie odpłatnej dostawy towarów oraz świadczenia usług za wynagrodzeniem. Jednakże na mocy art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej: ustawą o VAT) opodatkowaniu podlega również nieodpłatne przekazanie towarów oraz nieodpłatne świadczenie usług, w sytuacji gdy zostaną kumulatywnie spełnione dwie przesłanki: podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia w całości lub części podatku naliczonego od tych czynności oraz brak jest powiązania pomiędzy nieodpłatnym przekazaniem towarów lub nieodpłatnym świadczeniem usług a prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Mając zatem na uwadze, iż premiowanie pracowników ma charakter nieodpłatny, w celu uniknięcia opodatkowania czynności wykonanych w ramach wynagradzania pracowników, należy dążyć do wyeliminowania jednej z wyżej określonych przesłanek pozwalających uznać nieodpłatną czynność za opodatkowaną.
Dodać również trzeba, iż opodatkowaniu podatkiem VAT nie podlega, na mocy art. 7 ust. 3 ustawy o VAT, przekazanie prezentów o małej wartości, za które uznaje się towary przekazane jednej osobie o łącznej wartości nie przekraczającej w ciągu roku podatkowego 100 zł, pod warunkiem, że podatnik prowadzi ewidencję pozwalającą na ustalenie tożsamości osób obdarowanych. Natomiast w przypadku braku prowadzenia stosownej ewidencji, prezentem o małej wartości jest towar, którego jednostkowa cena nabycia lub jednostkowy koszt wytworzenia nie przekracza 10 zł.
- Optymalne podatkowo metody motywowania pracowników, część 1
- Optymalne podatkowo metody motywowania pracowników, część 2