obawy
Sondaż przeprowadzony przez Instytut Gfk wskazuje, że blisko dwie trzecie Niemców obawia się otwarcia rynku pracy i konkurencji ze strony pracowników ze wschodnioeuropejskich państw. Jednak dla Niemiec, Austrii i Szwajcarii przyjęcie pracowników z zewnątrz jest konieczne do dalszego rozwoju gospodarczego. Wskazywali na to uczestnicy konferencji "Otwarcie rynków pracy – szanse i zagrożenia", którą zorganizowali Polskie Forum HR, członek PKPP Lewiatan, oraz Polsko -Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa.
poszukiwani pracownicy
Do pracy w Niemczech może wyjechać 300-400 tys. Polaków. Poszukiwani są: pracownicy z wykształceniem technicznym (np. elektrycy, elektronicy, mechanicy precyzyjni, mechatronicy, inżynierowie budowlani), wykwalifikowani sprzedawcy, informatycy, lekarze i personel medyczny i przedstawiciele handlowi. Niemiecki rynek pracy może przyjąć około 14 tys. mechaników i monterów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, około 12 tys. pracowników branży finansowej i bankowej, 12 tys. opiekunek, około 10 tys. pracowników branży hotelarskiej.
Dzięki indywidualnym projektom edukacyjnym landów niemieckich i wybranych niemieckich izb przemysłowo handlowych młodzi Polacy maja szanse na naukę zawodu. Przykładem jest program Turyngii „Transnational-Dual", w ramach którego poszukiwane są osoby do zdobycia kwalifikacji w kilkunastu zawodach, m.in.: mechanika samochodowego, piekarza, tapicera, kucharza, pracownika restauracji, pracownika hotelu, szwacza. Osoby chętne do udziału w projekcie powinny mieć 16-25 lat i poświadczoną dokumentem uznawanym w Niemczech znajomość języka niemieckiego na poziomie B1 (matura na poziomie podstawowym lub rozszerzonym albo certyfikat Instytutu Goethego). Należy przedłożyć świadectwo ukończenia gimnazjum, technikum lub liceum ogólnokształcącego. Staż odbywa się w tzw. dualnym systemie kształcenia i łączy zajęcia teoretyczne w szkołach z praktycznymi w niemieckich przedsiębiorstwach. Praktykant otrzymuje zwykle wynagrodzenie rzędu maksymalnie kilkuset euro miesięczni i może liczyć na pomoc w znalezieniu zakwaterowania. Więcej informacji na www.ahk.pl/szkolenia i kursy/aktualności.
PKPP Lewiatan/red.