Zaliczki w transakcjach zagranicznych – WDT

W związku z powyższym, w dniu dzisiejszym przedstawiamy zasady opodatkowania zaliczek otrzymanych na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W myśl art. 13 ust. 1 ustawy o VAT przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT),  rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu dostawy towarów na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Natomiast stosownie do treści art. 20 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów (WDT) powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów. Wyjątkiem od przedstawionej zasady powstawania obowiązku podatkowego jest sytuacja, gdy  przed dokonaniem dostawy, otrzymano całość lub część ceny. Bowiem w tej sytuacji  obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny.
Mając na uwadze powoływane powyżej przepisy prawa trzeba stwierdzić, iż fakt otrzymania zaliczki w związku z wewnątrzwspólnotową dostawą towarów powoduje konieczność udokumentowania tego zdarzenia fakturą VAT. Podatnik jako otrzymujący zaliczkę powinien wystawić fakturę VAT w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki. Jednocześnie wystawienia faktury VAT powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku niewystawienia faktury VAT w terminie 7 dni od dnia otrzymania zaliczki, obowiązek podatkowy powstanie najpóźniej 7 dnia licząc od dnia otrzymania zaliczki.
Podkreślić należy, iż polski ustawodawca nie uregulował wprost możliwości stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 % z tytułu otrzymania zaliczki na poczet WDT. Jednakże w opinii Portalu Taxfin, znajdującej również potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak również organów podatkowych, podatnik posiada możliwość opodatkowania przedmiotowych zaliczek według stawki preferencyjnej, o ile z okoliczności sprawy wynika, iż zaliczka dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
W opinii portalu TAXFIN zasady zastosowania stawki 0% przewidziane dla transakcji wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów stosuje się odpowiednio do faktur zaliczkowych z tytułu WDT. Oznacza to, że podatnik jest uprawniony do zastosowania preferencyjnej stawki 0% z tytułu otrzymanej zaliczki jeżeli przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym dokonano wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dysponować będzie kompletem wymaganych dokumentów potwierdzających dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego. Oznacza to konieczność zgromadzenia wymaganych dokumentów przed złożeniem deklaracji za miesiąc, w którym miała miejsce dostawa towarów a nie zapłata zaliczki. Przyjęcie innego stanowiska oznaczałoby, że przepisy o zabezpieczeniu majątkowym z art. 87 ust 3a ustawy o VAT, jako warunku uzyskania zwrotu podatku VAT w skróconym terminie w związku z otrzymaną zaliczką na WDT, są bezprzedmiotowe.
W przypadku braku wymaganych prawem dokumentów przed wskazanym wyżej terminem Podatnik zobligowany będzie do skorygowania wykazanej na fakturze zaliczkowej stawki 0% i wykazania przedmiotowej transakcji w ewidencji jako dostawy na terytorium kraju, opodatkowanej według stawki 22% (art. 42 ust. 12 ustawy VAT).
Jednocześnie zgodnie z treścią art. 42 ust. 13 ustawy VAT otrzymanie przez Ppdatnika wymaganych prawem dokumentów w terminie późniejszym upoważnia go do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, w których wykazał dostawę towarów opodatkowaną według stawki krajowej.
Zaliczkę należy wykazać w deklaracji VAT-7 w pozycji 30 (właściwej dla WDT).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *