Noworoczne postanowienia z niższym VAT, czyli na siłownię i saunę z VAT 8%

W tym miejscu należy przypomnieć, że jako opodatkowane VAT według stawki preferencyjnej w wysokości 8% są m. in. sklasyfikowane pod pozycją 186 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług „Pozostałe usługi związane z rekreacją – wyłącznie w zakresie wstępu” – bez względu na symbol PKWiU. Przez lata organy podatkowe dosyć jednolicie kwestionowały możliwość opodatkowania VAT według stawki 8% usług wstępu na siłownię itp. twierdząc, że w przypadku usług wstępu powinno chodzić jedynie o sam wstęp, a nie korzystanie z infrastruktury siłowni, basenu itd.
Na szczęście Minister Finansów uznał, że nie ma uzasadnienia dla zawężania stosowania stawki obniżonej związanej ze wstępem do biernego uczestnictwa w danym przedsięwzięciu, a więc wyłącznie do wejścia do danego obiektu bez możliwości korzystania z urządzeń tam się znajdujących, jeżeli korzystanie z tych urządzeń wiąże się z typowym użytkowaniem danego obiektu w ramach wstępu do tego obiektu (tak jak np. wstęp „na siłownię” czy do parku rozrywki). W tym zakresie Minister Finansów odwołał się do wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 30 stycznia 2014 r. sygn. akt I FSK 311/13.
Ponadto w interpretacji ogólnej możemy przeczytać, że: „Dodać należy, że co do zasady zróżnicowanie ceny biletu wstępu np. w zależności od rodzaju usług związanych z rekreacją, do skorzystania z których dany bilet uprawnia (np. centrum rekreacyjne, w którym są różne „strefy”: basen do pływania – jedna strefa, baseny rekreacyjne obejmujące m.in. zjeżdżalnie, „sztuczną rzekę” itp. – druga strefa, siłownia i sale do ćwiczeń grupowych – trzecia strefa) nie ma wpływu na wysokość stawki podatku, która ma zastosowanie do ich sprzedaży.” 
Stanowisko Ministra Finansów cieszy, lecz martwi mnie jednocześnie to, że trzeba było czekać kilka lat na jedyne logiczne uzasadnienie stosowania stawki preferencyjnej w przedstawionym zakresie. Przez te wszystkie lata zdecydowana większość podatników rozliczała za sprawą organów podatkowych VAT w zbyt wysokich kwotach, co oczywiści odbiło się na portfelach klientów. Niestety to tylko wierzchołek góry lodowej jeżeli chodzi o absurdy w zakresie stosowania stawek preferencyjnych na gruncie VAT.

Radosław Żuk, redaktor naczelny TaxFin.pl

Dodaj komentarz