Rząd pracuje nad nowym podatkiem od niewykorzystanych lokali mieszkalnych od trzeciego i kolejnego z posiadanych – informuje „Rzeczpospolita”.
Koncepcja nowej daniny przewiduje nałożenie na właścicieli podatku od niewykorzystanych lokali mieszkaniowych. O tym, że taka ustawa jest rozważana i przygotowywana, pisaliśmy w „Rzeczpospolitej” już w grudniu. Od tego czasu po cichu zmaterializował się już projekt.
Wyczuć klimat
Jak podają źródła gazety w ministerstwie urzędnicy, konsultuje się w wielu tematach będących w jego jurysdykcji. Analizy potwierdza też Ministerstwo Finansów.
Podczas trwającej niedawno konferencji naukowej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w trakcie debaty dotyczącej podatku od nieruchomości jeden z uczestników użył w odniesieniu do podatku od nieruchomości określenia „niszowy”, podkreślając, że tak prosty podatek w zasadzie nie zasługuje na jakąś szerszą debatę.
Nie dziwi to ekspertów rynkowych, którzy nie mają złudzeń, że na spełnienie obietnic wyborczych potrzeba pieniędzy. Obniżanie VAT do zera nic nie da. Wyniki ściągalności VAT za marzec już są opłakane.
Nie będzie prosto
– Przy inflacji na poziomie 12% trzeba szukać gdzie indziej. Można wprowadzić kolejny podatek albo opłatę, najlepiej niedużą, która dotknie niewielki procent społeczeństwa, najlepiej nienależący do wyborców partii rządzącej. Wrócił zatem temat podatku od pustostanów – mówi makroekonomista Marek Lechowicz – Taki podatek miałby uderzyć w mieszkania stojące odłogiem, przez co zniechęciłby zamożniejszych nabywców do skupowania lokali oraz udostępnił tę pulę tym, którym mieszkanie byłoby rzeczywiście potrzebne – dodaje.
Dlaczego może się nie udać
Czy podatek od pustostanów rozwiąże problem mieszkaniowy w Polsce?
Jego obejście będzie dosyć łatwe, więc tylko utrudni życie, wywołując co najwyżej irytację. Jeżeli rozważany jest podatek katastralny, to nie powinien obejmować pustostanów, tylko wszystkie mieszkania od trzeciego włącznie. W ten sposób nie uderzy w drobnych wynajmujących, którzy mają dwa mieszkania. Jedno np. dostali w spadku, więc je wynajmują. To lepsze niż gdyby miało stać puste.
Źródło: Rzeczpospolita
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie, zapisz się na webinar
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl