Minister finansów powołała skład Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego na nową kadencję. Jej przewodniczącym został Marcin Lachowicz.
Minister finansów Magdalena Rzeczkowska wydała decyzję w sprawie powołania Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Komisja ta została powołana Decyzją nr 6 Ministra Finansów z 18 października 2022 r. w sprawie powołania Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego. Decyzję opublikowano w Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z dnia 19 listopada br. poz.108. Wchodzi ona w życie 2 listopada br.
Państwowa Komisja Egzaminacyjna do Spraw Doradztwa Podatkowego powoływana jest na podstawie art. 22 ust. 2–4 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 2117).
Na przewodniczącego komisji egzaminacyjnej obecnej kadencji powołano Marcina Lachowicza. Dotychczasowa przewodnicząca komisji prof. Jadwiga Glumińska-Pawlic pozostaje członkiem komisji.
Na sekretarza komisji egzaminacyjnej powołano Małgorzatę Terebelską-Kulik. Sekretarz jest powoływany spośród członków komisji egzaminacyjnej będących pracownikami Ministerstwa Finansów.
60-osobowy skład komisji
Przypomnijmy, że komisja egzaminacyjna składa się z sześćdziesięciu członków powoływanych i odwoływanych przez ministra finansów. Członkowie komisji są powoływani spośród osób, które nie były skazane prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
W skład komisji wchodzi dwudziestu przedstawicieli ministra finansów zatrudnionych w Ministerstwie Finansów, jednostkach organizacyjnych Krajowej Administracji Skarbowej lub będących funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, mających co najmniej pięcioletnie doświadczenie w zakresie tworzenia lub stosowania przepisów prawa co najmniej w jednej z dziedzin objętych zakresem tematycznym egzaminu na doradcę podatkowego.
Ponadto w skład komisji wchodzi dziesięciu sędziów delegowanych przez Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego spośród sędziów NSA i wojewódzkich sądów administracyjnych oraz dziesięciu pracowników badawczych lub badawczo-dydaktycznych uczelni lub pracowników naukowych instytutu badawczego lub instytutu naukowego Polskiej Akademii Nauk, posiadających wiedzę i doświadczenie co najmniej w jednej z dziedzin objętych zakresem tematycznym egzaminu, powoływanych po zasięgnięciu opinii uczelni lub instytutu. Krajowa Rada Doradców Podatkowych deleguje do komisji dwudziestu członków Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Komisja egzaminacyjna ustala wykaz pytań i zadań egzaminacyjnych oraz podaje go do publicznej wiadomości, a także przeprowadza egzaminy w sześcioosobowych składach egzaminacyjnych.
Źródło: Prawo.pl
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl