Nowy termin przedawnienia w podatkach

Projekt nowej ordynacji podatkowej przewiduje zmiany w terminach przedawnienia zobowiązań podatkowych. Obecnie przepisy ustawy stanowią, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Fiskus ma zatem 5 lat na wymiar i pobór podatku. Problem jednak w tym, że bieg terminu przedawnienia może być bez żadnych ograniczeń zawieszany (np. w wyniku wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe) i wielokrotnie przerywany (w związku z zastosowaniem środków egzekucyjnych, o których podatnik został zawiadomiony). Termin biegnie na nowo od następnego dnia po zastosowaniu środka egzekucyjnego. W praktyce na skutek zawieszania i przerywania przez organy podatkowe terminu przedawnienia terminy te mogą być wydłużane w nieskończoność.

Nowa ordynacja przewiduje, że fiskus miałby 5 lat na wymiar podatku i kolejne 5 na jego pobór, zatem podstawowym terminem przedawnienia byłby okres 10 letni. Terminy na wymiar i pobór podatku mogłyby być przedłużane o kolejne 5 lat. Pobór podatku mógłby zostać jeden raz przerwany w związku z zastosowaniem pierwszego środka egzekucyjnego. Oznacza to, że na wymiar podatku fiskus miałby 10 lat a na pobór maksymalnie 15, łącznie przy zastopowaniu wszelkich przewidzianych przez ustawę instrumentów 25 lat.

Projekt przewiduje także nowy katalog przesłanek zawieszenia biegu terminu przedawnienia i usuniecie z niego najbardziej kontrowersyjnej i najczęściej wykorzystywanej przez organy przesłanki  jaką jest wszczęcie postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe. Proponowane zmiany to także, rozpoczęcie biegu terminu nie od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku, ale od dnia w którym upłynął termin jego zapłaty. Z nowej ordynacji miałby zostać usunięty także art. 70 § 8 OP zgodnie z którym, nie ulegają przedawnieniu zobowiązania podatkowe zabezpieczone hipoteką lub zastawem skarbowym, jednakże po upływie terminu przedawnienia zobowiązania te mogą być egzekwowane tylko z przedmiotu hipoteki lub zastawu.

Dodaj komentarz