Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargi kasacyjne banku. Spierał się z fiskusem o rozliczenie w kosztach wydatków na zapłatę jednego z podatków.
Konkretnie chodziło o wprowadzony od 1 stycznia 2019 roku specjalny 3% ryczałt od odsetek i dyskonta od obligacji wyemitowanych przed jego wejściem. W dwóch wnioskach o interpretacje bank wystąpił o potwierdzenie, że wydatek, odpowiadający równowartości tego zryczałtowanego podatku dochodowego, może być zaliczony do kosztów podatkowych w CIT.
Fiskus się na to nie zgodził. Przypomniał, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT nie uważa się za koszty m.in. podatku dochodowego. Bank będzie jego podatnikiem i „łapie się” na wyłączenie z kosztów. Bank zaskarżył interpretację, ale WSA w Warszawie zgodził się z fiskusem.
CIT odnosi się do regulacji
Rację przyznał mu dopiero NSA. Zauważył, że art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT musi odnosić się do regulacji, które z niej wynikają. W ocenie sądu ta nie obejmuje tego oryginalnego rozwiązania. Nowelizacja wprowadza bowiem zupełnie odrębną kategorię podatków, które nazywa zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
NSA podkreślił, że jedyne podobieństwo to nazwa. W ocenie sądu to, że coś jest nazwane podatkiem dochodowym, nie wystarcza, by stosować wyłączenie z kosztów. Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, w spornym przypadku mówił, że nie mamy do czynienia z podatkiem dochodowym, który został objęty zakazem rozpoznawania w ciężar kosztów z art. 16 ust. 1 pkt 15 ustawy o CIT.
Wyroki są prawomocne.
Źródło: Rzeczpospolita
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl