Objaśnienia Ministerstwa Finansów do PIT-2 na 2023

Opublikowano projekt objaśnień podatkowych, które zawierają ogólne wyjaśnienia na temat podmiotów pełniących funkcję płatnika podatku PIT, rodzajów oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek obliczanych przez płatników podatku PIT, zasad składania tych oświadczeń i wniosków oraz konsekwencji ich złożenia.

Tylko do 15 grudnia resort finansów czeka na opinie z uzasadnieniami dotyczące tego projektu. Oświadczenia te mają wpływ na wysokość zaliczek obliczanych przez płatników w trakcie 2023 roku na drukach PIT-2, PIT-2A i PIT-3.

8 grudnia br. Ministerstwo Finansów ogłosiło tygodniowe konsultację projektu objaśnień podatkowych, które zawierają ogólne wyjaśnienia na temat podmiotów pełniących funkcję płatnika podatku PIT, rodzajów oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek obliczanych przez płatników podatku PIT, zasad składania tych oświadczeń i wniosków oraz konsekwencji ich złożenia.

Objaśnienia uwzględniają stan prawny obowiązujący od 1 stycznia 2023 r., w tym zwłaszcza przepisy art. 31a, 31b i 31c ustawy PIT, które zostały wprowadzone ustawą Niskie Podatki oraz mają zastosowanie do dochodów uzyskanych od 2023 r.

Opinię z uzasadnieniem w wersji edytowalnej należy przesłać na adres: PITwnioski@mf.gov.pl.

Co ciekawego w opublikowanych objaśnieniach?

Podatnicy podatku PIT mogą składać następujące oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczki/zaliczek obliczanych przez płatników:

  1. Oświadczenie o stosowaniu/niestosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek
  2. Oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko;
  3. Oświadczenie o stosowaniu ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów;
  4. Wniosek o stosowanie11/niestosowanie ulgi dla młodych;
  5. Wniosek o stosowanie13/niestosowanie kosztów uzyskania przychodów;
  6. Wniosek o stosowanie wyższej stawki podatku;
  7. Wniosek o niepobieranie zaliczek.

Wymienione oświadczenia i wnioski podatnik składa płatnikowi. Składa je na piśmie lub w dowolny sposób przyjęty przez płatnika, np. poprzez system płacowo-księgowy obowiązujący w danej firmie.

Źródło: PIT.pl

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *