Raport opublikowano wczoraj podczas konferencji w Ministerstwie Gospodarki. Wiceminister Grażyna Henclewska podkreśliła, że kluczowym wyzwaniem dla Polski jest tworzenie gospodarki opartej na wiedzy, efektywnie wykorzystującej zasoby środowiska. Naszym priorytetem jest przede wszystkim wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacyjnych projektów, które pozwolą polskim firmom konkurować na rynkach międzynarodowych – powiedziała. – Polityka wspierania przedsiębiorczości nastawiona jest również na konkretne działania legislacyjne. Chcemy tworzyć przyjazne otoczenie prawno-instytucjonalne dla biznesu, przede wszystkim dla sektora MSP – powiedziała wiceminister. Dodała też, że jednym z filarów nowego podejścia do tworzenia prawa jest zaufanie państwa do obywateli, stąd tez zmiany pozwalające przedsiębiorcom złożyć stosowne oświadczenie zamiast dotychczas wymaganych zaświadczeń. – Zgodnie z zaleceniami OECD przygotowujemy również program wykonawczy do Strategii, który będzie zawierał konkretną mapę zadań i instrumentów, potrzebnych do jej realizacji – zaznaczyła wiceminister.
Zastępca Sekretarza Generalnego OECD Aart de Geus podkreślił, że raport prezentuje ocenę obecnej sytuacji sektora MŚP, przedsiębiorczości w Polsce oraz środowiska gospodarczego. – Przygotowując nasze rekomendacje braliśmy pod uwagę m.in. warunki ramowe do prowadzenia biznesu, tworzenia nowych firm, jak również politykę strukturalną w tym zakresie – powiedział.
W opinii Aart de Geusa polskie przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji. OECD przekazała jednak swoje rekomendacje dotyczące m.in. usprawnienia i wsparcia polityki na rzecz rozwoju sektora MŚP, zmniejszenia barier w działalności MŚP oraz przygotowania spójnej strategii. – Bardzo ważnym elementem jest też łatwiejszy dostęp do finansowania oraz promowanie postawy przedsiębiorczości w społeczeństwie – wymienił. Przeprowadzone badanie, wykonane na wniosek polskiego rządu, to projekt wzorcowy, który będzie można zrealizować także w innych państwach członkowskich. – Polska może być nie tylko przykładem dla innych krajów, ale również dzielić się informacjami i budować dobre praktyki w zakresie wspierania przedsiębiorczości – dodał.
MG/red.