Oszuści w podatku VAT

Będąca od dłuższego czasu pod nadzorem grupa przestępcza, zorganizowała sieć współpracujących ze sobą podmiotów na terenie kilku krajów UE, głównie Polski, Czech i Słowacji, które dokonywały między sobą fikcyjnych transakcji wewnątrzwspólnotowych, w taki sposób aby uniknąć zapłaty należnego podatku VAT. O dużej skali przestępstwa przemawia fakt, iż biorące w nim udział spółki, w przewadze swej przypadków nie posiadały majątku, zaplecza technicznego, a były zlokalizowane w niewielkich pomieszczeniach. Zatrudniały zazwyczaj jedną lub dwie osoby, zarejestrowane na osoby pochodzące z krajów Ameryki Południowej- tak zaaranżowany scenariusz aktywności firmy pozwalał na generowanie rocznych obrotów rzędu 500 mln zł. Dodatkowo potwierdzono, że część z tych firm pełniła w przestępstwie rolę słupów, których funkcją było wprowadzenie do obrotu fikcyjnych faktur na złom kolorowy.

Działania kontrolne prowadzone były łącznie z przeszukaniami licznych miejsc zamieszkania na obszarze kilku województw, ja także miejsc prowadzenia działalności gospodarczej i biur rachunkowych. W ramach procedury dochodzeniowej, na podstawie nakazów prokuratorskich, zidentyfikowano i zatrzymano siedem osób, w tym trzech obcokrajowców wywodzących się z krajów Ameryki Południowej – prawdopodobnych organizatorów łańcuchowych transakcji obrotu złomem. Poza tym, zabezpieczono kompleks dokumentów finansowo-księgowych spółek będących materiałem dowodowym we wszczętych w tym dniu kontrolach skarbowych, które umożliwią dokładne wyliczenie strat Skarbu Państwa.

W ramach tych czynności, na poczet przyszłych zobowiązań zabezpieczone zostały środki finansowe w sumie ok.. 30 mln zł.

Początkowe wyliczenia organów skarbowych mówią, że straty Skarbu Państwa z tytułu funkcjonowania grupy przestępczej sięgają kwoty ok. 120 mln zł.

8 czerwca 2010 r. Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie przedstawiła podejrzanym zarzuty prania pieniędzy, a także uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej.

 
 
MF/red.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *