Jarosław Myjak, wiceprezes PKO Banku Polskiego S.A., zapowiedział w szanghajskiej siedzibie chińskiego banku Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) podpisanie listu intencyjnego w sprawie wspólnych przedsięwzięć reprezentowanego przez niego banku z ICBC. – Współpraca może mieć dwojaki charakter. Po pierwsze możemy wspólnie świadczyć usługi finansowe inwestorom chińskim w Polsce. Po drugie – wspólnie ułatwimy inwestowanie polskich firm w Chinach. W obu naszych krajach powstają wielkie inwestycje infrastrukturalne, buduje się drogi, modernizuje kolei itp. Warto więc zaoferować inwestorom różne instrumenty finansowe dla przeprowadzenia tych inwestycji – powiedział Myjak.
energia odnawialna i euroobligacje
Na tym samym spotkaniu Mariusz Klimczak, prezes Banku Ochrony Środowiska zaprezentował managementowi ICBC oraz Chen Zuji wiceprezesowi Shanghai Banking Assotiation plany banku, w zakresie poszukiwania partnera do inwestowania w technologie energii odnawialnej. – Chcemy tu, siedzibie tego wielkiego banku, zwrócić też uwagę na planowaną w przyszłym roku przez BOŚ emisję euroobligacji. Szukamy też partnerów do joint venture z zakresu nowych technologii – powiedział Klimczak. Jego propozycje spotkały się z dużym zainteresowaniem Chińczyków.- Rząd chiński postanowił mocno wspierać wszelkie inwestycje w technologie czystej energii. Wiemy, że to są inwestycje, które się długo zwracają, ale jesteśmy zdecydowani na ich przeprowadzenie – powiedział Shu.
fundusze z UE
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, przedstawiła ofertę Agencji w zakresie dofinansowania inwestycji z funduszy Unii Europejskiej. – Jeśli chiński przedsiębiorca jest zarejestrowany w Polsce i prowadzi normalny biznes w naszym kraju – może ubiegać się o dofinansowanie projektów z funduszy UE tak samo jak przedsiębiorca polski – powiedziała prezes PARP.
misja polskich środowisk bankowych w Chinach
Spotkanie odbyło się w ramach misji polskich środowisk bankowych w Chinach. Organizatorami są Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), Związek Banków Polskich i Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Szanghaju. Jej celem jest przede wszystkim poszukiwanie możliwości współpracy i rozwoju rynku finansowego po globalnym kryzysie finansowym. Banki są zainteresowane także zbadaniem realnych możliwości działania w Chinach, gdzie funkcjonuje już prawie 80 banków z innych państw UE.
Do Chin przyjechali m.in. przedstawiciele PKO BP SA (wiceprezes Jarosław Myjak), Banku Gospodarstwa Krajowego (wiceprezes Jerzy Kurella), Banku Ochrony Środowiska (prezes Mariusz Klimczak), Banku Pocztowego (wiceprezes Szymon Midera), Związku Banków Polskich (dyrektor Departamentu Systemu Płatniczego Remigiusz Kaszubski), Centrum Prawa Bankowego i Informacji (wiceprezes Jacek Furga), Biura Informacji Kredytowej (Główny Ekonomista Andrzej Topiński), Dąbrowski Finance (prezes Jarosław Dąbrowski).
Polscy bankowcy spotkali się również z wiceprezesem giełdy w Szanghaju, Liu Shi An.
PARP/red.