Podatek od odszkodowania z zagranicy? Fiskus naciska

Polak wracający do kraju zapłaci tu podatek, jeśli brytyjski pracodawca wypłaci mu rekompensatę za zwolnienie z pracy w wyniku pandemii – pisze „Rzeczpospolita”.

Rząd wprowadził od 2022 r. zachęty dla osób, które przenoszą się do Polski. Dzięki uldze na powrót mogą zarobić bez płacenia podatku do 85,5 tys. zł. Na zwolnienie z daniny nie mogą jednak liczyć osoby, które wróciły do kraju, ponieważ w wyniku pandemii straciły pracę w innym kraju. Jeśli zagraniczny pracodawca wypłacił im odszkodowanie, muszą podzielić się z polskim fiskusem.

Mężczyzna zapytał, czy zadośćuczynienie wypłacone na podstawie przepisów prawa, zwyczajów i praktyk obowiązujących w Wielkiej Brytanii podlega w Polsce PIT. Sądził, że jest zwolnione z daniny.

Interpretacja ścisła

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że od otrzymanej kwoty należy się PIT. Zgodnie z polsko-brytyjską umową o unikaniu podwójnego opodatkowania wynagrodzenie osoby mającej miejsce zamieszkania w Polsce podlega co do zasady opodatkowaniu w Polsce. Do ich rozliczenia stosuje się polską ustawę o PIT. Dyrektor KIS przypomniał, że zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT wolne od podatku są odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z odrębnych ustaw oraz jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z układów zbiorowych pracy, innych opartych na ustawie porozumień zbiorowych, regulaminów lub statutów. Wyjątek stanowią m.in. odprawy i odszkodowania z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę.

Dyrektor KIS stwierdził, że wnioskodawca otrzymał kwotę wynikającą z dobrej woli pracodawcy. Nie jest to więc zadośćuczynienie, którego wysokość lub zasady ustalania wynikają z przepisów odrębnych ustaw, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy PIT.

To oznacza, że otrzymane przez wnioskodawcę świadczenie stanowi dla niego przychód ze stosunku pracy. Wnioskodawca powinien go wykazać w rozliczeniu za 2021 r. i zapłacić należny podatek dochodowy.

Numer interpretacji: 0113-KDIPT2-2.4011.71. 2022.3.SR

Źródło: Rzeczpospolita

Jeśli chcesz dowiedzieć się wiecej o podatkach, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *