Podatkowy strike – czyli o podatku VAT dla kręgielni

Okazuje się, że nawet wyjście do kręgielni może być inspiracją do porannej publikacji, ponieważ korzystając z rozrywki zacząłem się zastanawiać nad tym jaką stawką VAT opodatkowana jest taka działalność tzn. udostępnienie torów do gry w kręgle i jaką stawkę zastosuje podatnik, gdy nabywca skorzysta, tak jak ja, z wypożyczenia obuwia do gry.
Usługa wypożyczenia torów do kręgli jest usługą związaną z działalnością obiektów sportowych (poz. 179 zał. nr 3 VATU). Tym samym podatnik może zastosować preferencyjną, 8% stawkę podatku VAT. Jednak jaką stawkę przyjąć w przypadku wypożyczania butów, które są wykorzystywane do gry w kręgle? Moim zdaniem należy przyjąć, że główną usługą wykonywaną przez podatnika jest usługa wypożyczenia torów, natomiast wypożyczanie butów ma charakter pomocniczy. Zatem samo wypożyczanie specjalistycznych butów do gry w kręgle, bez możliwości zagrania, byłoby z ekonomicznego punktu absurdalne. Wynika zatem z tego, że podatnik powinien zastosować w tym wypadku również stawkę 8%.
Źródło:

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.)
Adrian Bogusławski – prawnik, redaktor TaxFin.pl
 
Publikacja ma charakter jedynie informacyjny. Jednocześnie  w przypadku publikacji, w której źródłem jest interpretacja indywidualna, należy pamiętać, że interpretacja indywidualna dotyczy jedynie  podmiotów  wskazanych w interpretacji i to w konkretnym, wskazanym w przedmiotowej interpretacji, przypadku.  

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *