Dotychczas organy podatkowe nie kwestionowały rozliczeń podatników, którzy składając informację o nieruchomościach deklarowali takie miejsce postojowe ze stawką właściwą dla budynków mieszkalnych. Według podatników skoro garaż podziemny stanowi część składową budynku mieszkalnego a tym samym stanowi integralną część tego budynku to miejsce postojowe powinno być opodatkowane tak jak budynek mieszkalny.
Tymczasem w ocenie organów podatkowych dotychczasowe podejście podatników było nieprawidłowe, gdyż miejsce postojowe w garażu podziemnym stanowi odrębny od lokalu mieszkalnego przedmiot opodatkowania. Fakt zaś, że garaż znajduje się w budynku mieszkalnym a więc, że stanowi jego część nie przesądza o tym, że znajdujące się w garażu miejsce postojowe może być opodatkowane analogicznie jak lokal mieszkalny, tj. według stawki właściwej dla budynków mieszkalnych.
Nowe stanowisko organów gminy może dziwić, zwłaszcza, że odmienne stanowisko prezentuje Ministerstwo Finansów. W piśmie z 11 marca 2005 r., (sygn.: LK-833/PP/05/ST-52, Biuletyn Skarbowy nr 5/2005, s. 21), Minister stwierdził, że „jeżeli garaż stanowi część budynku mieszkalnego (np.: w wyniku rozbudowy budynku mieszkalnego), wówczas budynek ten w całości podlega opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości według stawek właściwych dla budynków mieszkalnych lub ich części”. Pogląd ten Minister Finansów powtórzył także w odpowiedzi z 24 lutego 2009 r. na interpelację nr 7649 w sprawie zmniejszenia stawki podatku od garażu będącego oddzielnym budynkiem w celu jej ujednolicenia ze stawką podatku od garażu będącego częścią budynku mieszkalnego. Odpowiadając na interpelację Minister Finansów wskazał, że: „Dla budynków będących garażami nie przewiduje się odrębnej stawki podatku od nieruchomości. Garaże należące do osób fizycznych, jeśli nie stanowią części budynku mieszkalnego, co do zasady są opodatkowane stawką właściwą dla budynków „pozostałych”. Stosowanie odmiennej wysokości stawki podatku od nieruchomości od garaży, które znajdują się w bryle budynku mieszkalnego, wynika z przyjętej dla celów opodatkowania podatkiem od nieruchomości definicji budynku mieszkalnego (…) Garaż mieszczący się w bryle budynku mieszkalnego, jeśli jego powierzchnia nie przekracza połowy budynku mieszkalnego, traktowany jest jako część budynku mieszkalnego, a co za tym idzie, stosuje się do jego opodatkowania stawkę właściwą dla budynku mieszkalnego. Nie można natomiast zastosować takiej stawki, w przypadku gdy garaż jest odrębnym budynkiem (obiektem budowlanym)”.
Warto dodać, że jest to wciąż aktualne stanowisko Ministerstwa w tym zakresie, z którym niewątpliwie należy się zgodzić. Trudno bowiem przyznać rację organom gminy, że garaż podziemny stanowiący integralną (nierozerwalną) część budynku mieszkalnego powinien być traktowany jako inny rodzaj budynku. Podążając tym tokiem rozumowania można byłoby bowiem stwierdzić, że także piwnice, suszarnie, poddasze i tym podobne części budynku mieszkalnego powinny być traktowane jako tzw. części niemieszkalne budynku choć niewątpliwie związane są z mieszkalną funkcją budynku.
Pomocne w tym zakresie jest także stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w wyroku z 22 lipca 2009 r. (sygn. akt II FSK 460/08) odniósł się pośrednio do kwestii opodatkowania garaży podziemnych.
Sąd w wyroku tym wskazał, że, „opodatkowanie podatkiem od nieruchomości znajdującego się w posiadaniu przedsiębiorcy budynku mieszkalnego (lub jego części) z zastosowaniem stawki właściwej dla budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, dotyczy tylko takiego budynku mieszkalnego (lub jego części), który jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej. Znajdujące się w takim budynku garaże i lokale użytkowe niezajęte na prowadzenie działalności gospodarczej podlegają opodatkowaniu z zastosowaniem stawki właściwej dla budynków mieszkalnych.”
Powyższy wyrok zasługuje na pełną aprobatę uwzględnienie i wskazuje, że stanowisko organów gmin w zakresie opodatkowania garaży podziemnych jest nieprawidłowe.
Mając na uwadze powyższe, jeśli podatnik otrzymał decyzję ustalającą podatek od miejsca postojowego według wyższej stawki (tj. właściwej dla tzw. budynków mieszkalnych) warto rozważyć złożenie odwołania od takiej decyzji do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Termin na złożenie odwołania to 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Odwołanie należy złożyć za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.