Wznowienie postępowania podatkowego po orzeczeniu ETS

Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2002 r. Nr 153, poz. 1270)  nie daje podstawy do wznowienia postępowania po wyroku ETS. W katalogu przyczyn wznowienia postępowania sądowoadministracyjnego ustawodawca nie zamieścił takiej możliwości (art. 270-285 ppsa). Postępowanie sądowoadministracyjne można wznowić natomiast po wydaniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego orzekającego o niezgodności aktu normatywnego z Konstytucją, umową międzynarodową lub ustawą, na podstawie której zostało wydane orzeczenie.

Inaczej sprawa wygląda w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych. Sąd Najwyższy wydał bowiem postanowienie, iż można wznowić takie postępowanie gdy w grę wchodzi orzeczenie ETS (sygn. akt: I PZ5/07).

Nadzieję na wznowienie postępowania po uzyskaniu korzystnego wyroku ETS daje jednak podatnikom przepis art. 240 par. 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym przepisem można wznowić postępowanie w sprawie zakończonej decyzją ostateczną, jeżeli orzeczenie ETS ma wpływ na treść wydanej decyzji.

Tak więc okazuje się, iż sprawa zakończona prawomocnym orzeczeniem sądu administracyjnego nie stawia podatnika na zupełnie przegranej pozycji. Mamy co prawda zasadę powagi rzeczy osądzonej, ale podatnik może żądać wznowienia postępowania podatkowego, co daje mu szanse zmiany swojej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *