Podpis prezydenta w sprawie nowych form podnoszenia kwalifikacji

Zaakceptowana przez Sejm nowelizacja ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (druk sejmowy nr 3010) dopasowuje system prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 31 marca 2009 r. stwierdzającego niezgodność art. 103 k.p. z Konstytucją, który w sposób sprzeczny upoważniał do wydania rozporządzenia stwierdzającego zakres i kryteria, na jakich pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Sejm przegłosował w ubiegłym tygodniu zmiany w kodeksie pracy dotyczące warunków i zasad podnoszenia kwalifikacji przez pracowników. Ważną zmianą jest to, że uprawnienie do urlopów szkoleniowych czy zwolnień z pracy będą otrzymywali tylko ci, którzy zwiększają swoje kwalifikacje z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.

PKPP Lewiatan zabiegała w trakcie prac legislacyjnych, aby wprowadzić solucje inspirujące pracodawców do udzielania zgody na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Stanowisko Lewiatana w tej kwestii zostało przyjęte przez parlamentarzystów, co jest niewątpliwym osiągnięciem Lewiatanu.

Zaakceptowany został przepis, który reguluje korzystne dla pracodawcy warunki kierowania pracowników na szkolenia. W przypadku wysyłania pracownika na kursy, szkolenia, seminaria (nieokreślone jednoznacznie w przepisach prawa pracy, inne niż np. studia, zdawanie matury, egzaminy eksternistyczne), jest możliwość: zwolnienia pracownika z pełneg lub częściowego dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia oraz przyznania mu urlopu bezpłatnego na warunkach ustalonych przez strony.

Sejm zaakceptował również inne zmiany w kodeksie pracy, za którymi optował Lewiatan mając na uwadze niedopuszczenie do wprowadzenia nazbyt restrykcyjnych i biurokratycznych rozwiązań.

Godnym uwagi osiągnięciem jest również wprowadzenie wyjątku, że w wypadku, kiedy pracodawca nie zamierza zobowiązać pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji, to nie ma obowiązku zawierania umowy szkoleniowej.

Odnośnie innych rozstrzygnięć Sejm:

wytyczył nowy wymiar urlopu szkoleniowego, którego czas zależy od rodzaju zdawanego egzaminu (np. 6 dni na egzamin maturalny, eksternistyczny czy potwierdzający kwalifikacje zawodowe; zaś 21 dni na egzamin dyplomowy)
zobowiązał pracodawcę do pełnego, płatnego zwolnienia z pracy pracownika na na okres zajęć podnoszących kwalifikacje zawodowe
stworzył możliwość pracodawcy – bez nakładania obowiązku – przyznania pracownikowi dodatkowych świadczeń powiązanych ze szkoleniem, np. na pokrycie opłat za przejazd, zakwaterowanie, czy materiały dydaktyczne
rozszerzył zakres sytuacji, kiedy pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów kształcenia.

Istotnym jest, że została zachowana ciągłość w zakresie zwolnienia z opodatkowania wartości świadczeń udzielanych na zwiększanie kwalifikacji zawodowych. W tonie przepisów przejściowych, do pracowników, którzy rozpoczęli podnoszenie kwalifikacji zawodowych przed dniem wejścia w życie dyskutowanej ustawy, stosuje się przepisy regulujące zasady i warunki podnoszenia kwalifikacji zawodowych obowiązujące przed dniem 11 kwietnia 2010 r.

PKPP Lewiatan wystosowała dokument do B. Komorowskiego pełniącego obowiązki prezydenta o szybkie podpisanie ustawy nowelizacyjnej, aby nowe przepisy mogły wejść szybko w życie i wypełniły lukę prawną, jaka obecnie ma miejsce, ze względu na uchylenie z dniem 10 kwietnia 2010 r. dotychczas istniejących przepisów prawnych określonych w obowiązującym dotąd rozporządzeniu z 1993 r.

Lewiatan/red.

Dodaj komentarz