Żądanie strony (podatnika) o przeprowadzenie dowodu przez organ podatkowy.
Istotną z punktu widzenia zupełności materiału dowodowego a także jednej z podstawowych zasad postępowania podatkowego tj. zasady prawdy obiektywnej (art. 122 Op.) jest obowiązek organu podatkowego do podejmowania wszelkich działań niezbędnych w celu dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy. Jednym z warunków dochowania tych zasad jest obowiązek przeprowadzenia dowodów wnioskowanych przez stronę. Obowiązek taki wypływa wprost z art. 188 Op. Odmowa czy nieuwzględnienie takiego wniosku strony jest zatem możliwa jedynie w sytuacji, gdy żądanie dotyczy tezy dowodowej już stwierdzonej na korzyść strony lub okoliczności, które zostały potwierdzone wystarczająco innym dowodem. Natomiast, kiedy strona wskazuje dowód, który ma znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, przy czym jest zgłoszony na tezę dowodową odmienną, taki dowód powinien być dopuszczony. Możemy żądać przeprowadzenia określonego dowodu przez organ podatkowy ale nie zawsze to żądanie będzie skuteczne. Ta skuteczność zależy od tego co zawrzemy w treści wniosku dowodowego. Powinny tam się znaleźć takie elementy jak rodzaj dowodu, o którego przeprowadzenie wnioskujemy (np. przesłuchanie świadka) oraz na jaką tezę, a także uzasadnienie, czyli zasadność przeprowadzenie tego dowodu i jego wpływ na wynik sprawy.
„Zgodnie z art. 188 Op, jeżeli strona zgłasza dowód, to organ podatkowy może nie uwzględnić wniosku, gdy żądanie dotyczy tezy dowodowej już stwierdzonej. Dokonując oceny żądania strony przeprowadzenia dowodu organ podatkowy musi uwzględnić znaczenie przeprowadzonych już w postępowaniu dowodów. Jeżeli ustali, że żądanie strony dotyczy okoliczności, które już zostały ustalone wyczerpująco innymi dowodami odmawia uwzględnienia żądania strony.” I FSK 1399/06
Wyznaczenie przez organ podatkowy terminu na przedstawienie dowodu będącego w posiadaniu strony.
Organy podatkowe na podstawie przepisu art. 189 Op mogą żądać od strony przedstawienia dowodu w sytuacji gdy strona jest w posiadaniu określonego środka dowodowego, ale go nie przedstawia. Oczywiście jest to sytuacja , w której organ podatkowy ma wiedzę o fakcie posiadania przez stronę rzeczonego środka dowodnego. Przepis art. 189 Op zawiera bowiem założenie, że organ podatkowy posiada wiedzę o tym, że podatnik ma dowód, co oznacza zarazem, że wie, o jaki dowód chodzi. W takim przypadku organ podatkowy może wyznaczyć termin do przedstawienia tego dowodu. Termin ten nie może być krótszy niż 3 dni. Organ podatkowy powinien podjąć w tym zakresie postanowienie, na które nie przysługuje zażalenie (art. 216 § 2 Op w zw. z art. 236 § 1 Op i art. 237 Op). Ustawodawca przede wszystkim za pomocą tego przepisu chce zdyscyplinować stronę aby organ podatkowy mógł sprawnie przeprowadzić postępowanie podatkowe oraz przeciwdziałać ukrywaniu dowodów. Zapomniał jednak ustanowić sankcji w przypadku niezastosowania się strony do wyznaczonego terminu. Z ww. unormowania nie wynika uprawnienie organu do nałożenia na stronę obowiązku przedstawienia dowodu, lecz jedynie uprawnienie do wyznaczenia jej terminu do jego przedłożenia, w sytuacji, gdy strona powołuje się na określony środek dowodowy, bądź, gdy organ powziął wiadomość o tym, że określony dowód jest w jej posiadaniu. Powyższe potwierdzają orzeczenia sądów administracyjnych:
„Zgodnie z art. 189 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) organ podatkowy może wyznaczyć stronie termin do przedstawienia dowodu będącego w jej posiadaniu. Niezachowanie terminu nie jest obwarowane sankcją prawną. Nie przedstawienie dowodu nie może więc być podstawą do ukarania strony karą porządkową.” – I SA/Łd 596/09.
„Nie można także podzielić argumentacji skargi kasacyjnej jakoby Sąd pierwszej instancji naruszył także art. 189 § 1 Op oraz art. 134 § 1 PostAdmU przez nieuwzględnienie z urzędu faktu nie wydania postanowienia dowodowego. Trafnie jednak podnosi się w skardze kasacyjnej, że wezwanie strony do przedstawienia dowodu powinno być wydane w formie postanowienia. Naruszenie jednak przepisu o formie procesowej, w której należało wezwać stronę do przedłożenia dowodu, czy też zakreślenia terminu do jego przedstawienia nie ma jednak istotnego wpływy na wynik sprawy. Niewątpliwie jednak organ podatkowy nie nakłada w trybie art. 189 § 1 Op obowiązku przedłożenia dowodu, ale zakreśla termin do jego przedstawienia. Nie sposób jednak zgodzić się z argumentacją, że nie przedstawienie przez stronę dowodu znajdującego się w jej posiadaniu nie wiąże się z żadnymi skutkami, bo oczywiście, że z sankcjami to nie. Okoliczność nie przedstawienia przez stronę dowodu, opóźnienie w jego przedstawieniu zgodnie z art. 189 § 1 Op musi wiązać się z oceną tego zachowania z punktu widzenia możliwości organu podatkowego dokładnego (art. 122 Op) i wszechstronnego wyjaśnienia i zebrania materiału dowodowego (art. 187 § 1 Op) oraz możliwości poddania go swobodnej ocenie dowodów (art. 191 Op). Z tego też punktu widzenia zachowanie strony podlega ocenie w odniesieniu do okoliczności faktycznych, które danym dowodem miały być udowodnione.” – II FSK 321/08.