Konsekwencje Dyrektywy Unijnej w sprawie wspólnego systemu opodatkowania odsetek i należności licencyjnych

Kolejną dyrektywą była tak zwana Dyrektywa Odsetkowa, dotycząca wspólnego systemu opodatkowania odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi, położonymi w różnych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zasadą wiodącą, która przyświecała tej Dyrektywie było to, aby wypłaty dywidend pomiędzy tak powiązanymi spółkami, w ramach UE, były w pełni zwolnione od opodatkowania pobieranego u źródła, czyli w państwie, w którym ma siedzibę spółka wypłacająca dywidendy.
Przystępując do Unii Europejskiej, Polska wynegocjowała jednakże tzw. okresy przejściowe, każdy trwający 4 lata. W pierwszym okresie przejściowym, trwającym od lipca 2005 r. do końca czerwca 2009 r. Polska utrzymała prawo do pobierania podatku u źródła w wysokości do 10% wypłacanych kwot odsetek i należności licencyjnych. W drugim okresie przejściowym, który rozpoczął się w dniu 1 lipca 2009 r. i potrwa do końca czerwca 2013 r., Polska utrzymuje prawo do nakładania podatku w wysokości do 5% wypłacanych ze źródeł polskich odsetek i należności licencyjnych.
Należy zwrócić jednak uwagę, że jeżeli obowiązująca umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania, zawarta między Polską a innym państwem Unii Europejskiej, przewiduje niższe opodatkowanie u źródła, wtedy stosowana jest ta niższa stawka opodatkowania, wynikająca z umowy. Jako przykład warto podać umowę polsko-szwedzką z 2004 r., która przewiduje zwolnienie odsetek od opodatkowania u źródła. W takiej sytuacji znajdą zastosowanie przepisy umowy bilateralnej, jako korzystniejsze dla podatnika.

Dodaj komentarz