W katalogu wyjątków, którym został określony w art. 29 ust. 4b ustawy o VAT, nie znalazły się jednak usługi eksportowane, których miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju, mimo, że ich status podatkowy jest analogiczny jak dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju. W rezultacie, opierając się jedynie na literalnej wykładni przepisów ustawy o VAT należałoby stwierdzić, że w przypadku korekty dostawy, której miejsce opodatkowania przypada poza Polską uzyskanie potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie jest konieczne, natomiast w przypadku korekty eksportu usług takie potwierdzenie należy posiadać. Takie różnicowanie obowiązków podatników znajdujących się w podobnej sytuacji jest niczym nieuzasadnione i należy uznać raczej za przejaw niedbalstwa legislacyjnego niż racjonalnego zachowania ustawodawcy.
Należy również zwrócić uwagę na układ w ustawie o VAT przepisów dotyczących obowiązku posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Obecnie obowiązek ten regulowany jest odrębnie w przypadku korekty podstawy opodatkowania, odrębnie zaś w przypadku korekty kwoty podatku na fakturze, odpowiednio w ust. 4a i ust. 4c art. 29 ustawy o VAT. Natomiast o wyłączeniach mowa jest w ust. 4b tego artykułu. W rezultacie nie jest jasne, czy przepis ten per analogiam do poprzednio obowiązujących przepisów ma zastosowanie także do sytuacji określonych w art. 29 ust. 4c ustawy o VAT i jedynie przez niedbalstwo legislacyjne zamieszczony został tam, gdzie został, czy też jest to przejaw przemyślanej polityki prawodawcy. Wówczas należałoby stwierdzić, iż w przypadku korekty (zmniejszenia) kwoty podatku potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę należy posiadać w każdym wypadku, a więc również w eksporcie usług.
Niezależnie od okoliczności należy jednak pamiętać, iż obowiązek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę i skutki, jakie z jego brakiem wiążą przepisy polskiej ustawy o VAT, budzą poważne zastrzeżenia pod kątem ich zgodności z prawem wspólnotowym.