Leasing pracowniczy

Zatrudnianie pracowników tymczasowych jest dla pracodawców korzystną formą zatrudnienia szczególnie w okresie wakacyjnym.

Praca tymczasowa wykonywana jest w zakresie zadań o charakterze sezonowym, okresowym lub doraźnym, jak również w zakresie zadań, których terminowe wykonanie przez pracowników zatrudnionych przez danego pracodawcę użytkownika nie byłoby możliwe bądź których wykonanie należy do obowiązków nieobecnego pracownika zatrudnionego przez pracodawcę użytkownika. Zgodnie z ustawą z dnia 09 lipca 2003 roku o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2003 roku, nr 166, poz. 1608 wraz z późn. zm.) pracownikowi tymczasowemu nie może być powierzone wykonywanie na rzecz pracodawcy użytkownika pracy:

– szczególnie niebezpiecznej;

– na stanowisku pracy, na którym jest zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, w okresie uczestniczenia tego pracownika w strajku;

– na stanowisku pracy, na którym, w okresie ostatnich 3 miesięcy poprzedzających przewidywany termin rozpoczęcia wykonywania pracy tymczasowej przez pracownika tymczasowego, był zatrudniony pracownik pracodawcy użytkownika, z którym został rozwiązany stosunek pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Podmiotami leasingu pracowniczego są:

  • pracodawca użytkownik – przez którego należy rozumieć pracodawcę lub podmiot niebędący pracodawcą w rozumieniu Kodeksu pracy wyznaczający pracownikowi skierowanemu przez agencję pracy tymczasowej zadania i kontrolujący ich wykonanie;
  • pracownik tymczasowy – przez którego należy rozumieć pracownika zatrudnionego przez agencję pracy tymczasowej, wyłącznie w celu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy użytkownika;
  • agencja pracy tymczasowej – jest niepubliczną jednostką organizacyjną, należącą do grupy instytucji rynku pracy, która świadczy usługi w zakresie pracy tymczasowej.

Umowa o pracę z pracownikiem tymczasowym powinna być zawarta na piśmie i zawierać następujące określenie stron, rodzaju umowy, daty zawarcia umowy, warunków zatrudnienia pracownika, uprawnień urlopowych, okresu wypowiedzenia umowy o pracę, okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz pracodawcy, pracodawcy-użytkownika, będącego klientem agencji pracy tymczasowej. Umowa o pracę zawarta z pracownikiem tymczasowym rozwiązuje się z upływem ustalonego między stronami okresu wykonywania pracy tymczasowej na rzecz danego pracodawcy użytkownika. W przypadku umowy na czas określony, istnieje możliwość zawarcia odpowiednich postanowień umownych, mocą których każdej ze stron przysługiwać będzie prawo jej wypowiedzenia, przed upływem okresu, na jaki dana umowa została zawarta. Wówczas okresy wypowiedzenia wynoszą trzy dni, gdy umowa o pracę została zawarta na okres nieprzekraczający dwóch tygodni, bądź jeden tydzień, jeśli umowa jest zawarta na dłużej niż dwa tygodnie.

Zatrudnienie pracowników tymczasowych stanowi bardzo korzystne rozwiązanie dla pracodawców, którzy nie chcą zajmować się formalnościami, związanymi z prowadzeniem dokumentacji kadrowo-administracyjnej, jaka jest niezbędna przy standardowym zatrudnianiu na umowę o pracę. Z uwagi na fakt, iż to agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracownika, tym samym większość obowiązków takich jak skierowanie na badania lekarskie, rozliczenia z ZUS, kwestie urlopowe itp. leży po stronie agencji pracy tymczasowej. Jednocześnie praca tymczasowa bywa korzystna także dla pracowników, szczególnie w przypadku osób bez większego doświadczenia zawodowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *