Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z najmu a koszty mediów

W ten sposób wynajmujący zabezpieczają się przed ryzykiem zaległości w opłatach za media, które mogłyby powstać w sytuacji, w której rachunki miałby być opłacane bezpośrednio przez najemcę.

Dla wynajmujących, którzy zdecydowali się na opodatkowanie najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, powyższe rozwiązanie wiąże się jednak z wątpliwościami co do podatkowego rozliczenia otrzymanych wpłat z tytułu kosztów użytkowania mediów. Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje opodatkowanie przychodów z najmu według stawki 8,5% bez możliwości pomniejszenia przychodów o kwotę poniesionych kosztów. Na podstawie art. 6 ust. 1a ww. ustawy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają bowiem „otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze”. W świetle tego przepisu rodzi się wątpliwość, czy konieczne jest zaliczenie do przychodów opodatkowanych ryczałtem otrzymanych przez wynajmujących opłat za media (są to bowiem „otrzymane pieniądze”). Problem jest tym bardziej istotny, że wynajmujący nie ma prawa do zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodu, mimo iż wpłaca otrzymane kwoty na rachunki dostawców mediów.

Jakkolwiek literalne brzmienie powyższego przepisu wskazuje na konieczność opodatkowania ryczałtem wszelkich wpłat otrzymanych przez wynajmującego, istnieje jednolita – korzystna dla podatników – linia interpretacyjna organów podatkowych potwierdzająca, iż zwrot opłat za media nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem (np. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 13 stycznia 2010 r. sygn. IPPB1/415-881/09-4/MT oraz z dnia 17 lutego 2010 r. sygn. IPPB1/415-2/10-2/EC). Organy podatkowe potwierdzają argumentację podatników, iż przychodem z najmu jest jedynie kwota czynszu za użytkowanie lokalu. Otrzymane opłaty z tytułu korzystania z mediów nie stanowią bowiem przysporzenia majątkowego wynajmującego – wynajmujący pełni jedynie funkcję pośrednika płatności między najemcą, a dostawcą mediów. Przez wzgląd na fakt, iż opublikowane interpretacje indywidualne Ministra Finansów są wiążące jedynie w konkretnej sprawie (tj. organ podatkowy zobowiązany jest do przestrzegania rozstrzygnięcia interpretacji jedynie wobec konkretnego podatnika, który wystąpił z wnioskiem) warto rozważyć wystąpienie o wydanie interpretacji w przypadku decyzji o opodatkowaniu przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Uzyskanie pozytywnej interpretacji (tj. potwierdzenia, iż otrzymane opłaty za użytkowanie mediów nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu ryczałtem) eliminuje bowiem ryzyko zakwestionowania rozliczeń podatkowych wynajmującego w powyższym zakresie.

Dodaj komentarz