W świetle obowiązujących przepisów pożyczki od takich podmiotów nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. W tym wypadku bez znaczenia dla opodatkowania pozostaje wielkość udzielonej pożyczki. Istotnym dla zastosowania zwolnienia jest wyłącznie pożyczkodawca.
Ze względu na charakter tej publikacji temat nie został omówiony szczegółowo. Zapraszam Państwa do zapoznania się z tematem w mojej najnowszej publikacji pt: „Opodatkowanie umowy pożyczki w zakresie PCC”, którą znajdziecie Państwo w zakładce Wydawnictwa.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r., Nr 101, poz. 649 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.