Praca za granicą nie uwolni od podatku w Polsce

Pracujący za granicą nie ucieknie polskiemu fiskusowi, jeżeli w kraju została jego najbliższa rodzina – małżonek i dzieci.

Osoby fizyczne mają czas do 2 maja, by złożyć zeznanie podatkowe za 2021 r. Wielu pracujących za granicą ma jednak wątpliwości, czy w ogóle musi to robić. By odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw ustalić, czy dana osoba pozostaje polskim rezydentem podatkowym. Jeśli tak, ma w Polsce obowiązek zapłaty podatku od wszystkich swoich dochodów, uzyskiwanych zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Pytanie o ognisko domowe

Wielu podatników występuje w takiej sprawie o wydanie indywidualnej interpretacji, żeby zyskać pewność, że postępują prawidłowo. Skarbówka wyjaśnia w konkretnych przypadkach, że podatnik pozostaje polskim rezydentem, nawet jeśli od lat pracuje wyłącznie za granicą, gdy w kraju ma żonę i dzieci. Jego ognisko domowe pozostaje wówczas w kraju.

Nie ma natomiast większego znaczenia pozostawiona w Polsce nieruchomość.

Są także przypadki bardziej złożone. Fiskus wyjaśnił w ostatnio wydanej interpretacji (nr 0113-KDIPT2-2.4011.1107. 2021.3.SR), że podatniczka przebywająca na urlopie macierzyńskim nie rozlicza się w Polsce, jeżeli w 2021 r. mieszkała w Hiszpanii z mężem, który jest tam zatrudniony. Dochody osoby mającej miejsce zamieszkania w Hiszpanii, z zasiłku chorobowego oraz zasiłku macierzyńskiego, podlegają opodatkowaniu tylko w Hiszpanii.

Co ważne, w rozliczeniu za 2021 r. osoby pracujące za granicą po raz pierwszy zastosują nowe zasady opodatkowania zagranicznych dochodów. Chodzi o limit odliczenia ulgi abolicyjnej, uregulowanej w art. 27g ustawy o PIT.

Od czego zależy kraj opodatkowania

Polskim rezydentem podatkowym jest osoba fizyczna, która: – ma na terytorium Polski centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) albo przebywa tu 183 dni w roku.

Wystarczy spełnienie jednego z tych warunków.

Centrum interesów osobistych to wszelkie powiązania rodzinne, m.in. ognisko domowe, aktywność społeczna, polityczna, kulturalna, obywatelska, przynależność do organizacji.

Centrum interesów gospodarczych to przede wszystkim miejsce prowadzenia działalności zarobkowej, źródła dochodów, inwestycje, majątek nieruchomy i ruchomy, polisy ubezpieczeniowe, zaciągnięte kredyty, konta bankowe.

Ten, kto jest polskim rezydentem podatkowym, rozlicza tu całość swoich dochodów, zarówno z kraju, jak i z zagranicy. O szczegółach rozliczenia decydują międzynarodowe umowy podatkowe. Stosuje się w nich dwie różne metody unikania podwójnego opodatkowania: metodę wyłączenia z progresją lub proporcjonalnego odliczenia.

Źródło: Rzeczpospolita

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na szkolenie


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz