Problemy interpretacyjne w systemie TAX FREE

System zwrotu podatku VAT podróżnym – TAX FREE – ma swoje źródło w art. 126-130 ustawy o VAT. Jego założeniem jest zwrot podatku VAT z tytułu nabytych dóbr osobom nie posiadającym stałego miejsca zamieszkania  na terytorium UE.

Warunkiem ubiegania się o zwrot przez podróżnego, jest wywóz towarów w stanie nienaruszonym w jego bagażu osobistym. Z niniejszej regulacji wynika, iż wywożony towar powinien służyć podróżnemu do celów prywatnych. Ustawa VAT nie zawiera jednak regulacji pozwalających rozróżnić przeznaczenie prywatne od handlowego.

Powyższe zagadnienie rodzi poważne problemy interpretacyjne, w szczególności po stronie organów celno – skarbowych na wschodniej granicy kraju. Jak bowiem interpretować wywóz dwóch telefonów komórkowych przez podróżnego? Czy taka czynność może świadczyć o przeznaczeniu handlowym?  Sprawy funkcjonariuszom KAS nie ułatwia Ministerstwo Rozwoju i  Finansów.

Jak wynika ze stanowiska MRiF w odpowiedzi na interpelację  poselską nr 11634, przepisy dotyczące systemu TAX FREE wraz z utrwaloną interpretacją przepisów i  orzecznictwem sądów administracyjnych jednoznacznie wskazują na zakres stosowania tego systemu.

Brak wprowadzenia stosownych regulacji w tym zakresie spowoduje, że to na głowie funkcjonariusza spoczywał będzie ciężar dokonania stosownej wykładni.

Dodaj komentarz