Odpowiadając na pytanie Czytelnika podkreślić należy, iż stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy o VAT opodatkowane podatkiem VAT jest przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny
– jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego
o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.
Podobny zapis ustawodawca wprowadził do art. 8 ust. 2 ustawy o VAT, który reguluje nieodpłatne świadczenie usług.
Mając na względzie treść przytoczonej regulacji prawnej należy stwierdzić, iż nieodpłatne przekazanie towarów lub nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku kumulatywnego spełnienia dwóch przesłanek:
– przekazanie towaru (świadczenie usług) nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, (m.in. darowizny, towary przekazywane na cele osobiste pracowników) oraz,
– podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przekazanego nieodpłatnie towaru lub świadczonej nieodpłatnie usługi.
W podanym przez Czytelnika stanie faktyczny pierwsza z przesłanek dotycząca opodatkowania nieodpłatnych przekazań została spełniona. Bowiem nieodpłatne świadczenia nie są związane z prowadzonym przez spółkę przedsiębiorstwem. Odnosząc się natomiast do drugiej z przesłanek, czyli prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia przekazywanych nieodpłatnie towarów oraz usług należy podkreślić, iż stosownie do art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT do zaistnienia wspomnianej przesłanki konieczne jest jedynie zaistnienie opisywanego prawa do odliczenia podatku naliczonego. W tym miejscu należy podkreślić, iż ustawodawca nie wymaga, aby podatnik dokonał odliczenia podatku naliczonego faktycznie, wystarczające jest samo zaistnienie prawa do odliczenie. Natomiast nieskorzystanie z tego uprawnienia nie ma wpływu na opodatkowanie nieodpłatnego przekazania, które będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w przypadku zaistnienia prawa do odliczenia. Powyższe stanowisko znalazło swoje potwierdzenie w licznych orzeczeniach polskich sądów administracyjnych, w tym m.in. w wyroku NSA z dnia 13 maja 2008 r. (sygn. akt I FSK 600/07), jak również w orzeczeniu WSA w Warszawie z dnia 20 sierpnia 2008 r.
Uwzględniając powyższe należy stwierdzić, iż spółka jest zobowiązana do opodatkowania opisywanych dostaw, jak również do ich udokumentowania za pomocą faktur wewnętrznych, wystawianych na mocy art. 106 ust. 7 ustawy o VAT na koniec okresu rozliczeniowego.