a) kwotę przychodów można wycenić w wiarygodny sposób;
b) istnieje prawdopodobieństwo, że jednostka uzyska korzyści ekonomiczne z tytułu przeprowadzonej transakcji;
c) stopień realizacji transakcji na dzień bilansowy może być określony w wiarygodny sposób; oraz
d) koszty poniesione w związku transakcją oraz koszty zakończenia transakcji mogą być wycenione w wiarygodny sposób.
Zgodnie z metodą procentowego zaawansowania przychody ujmuje się w tych okresach, w których odbywa się świadczenie usług. Ujmowanie przychodów oparte o powyższą metodę dostarcza użytecznych informacji na temat zasięgu działalności usługowej oraz wyników tejże działalności w danym okresie. MSR 11 Umowy o usługę budowlaną podobnie jak MSR 18 również zawiera wymóg ujmowania przychodów zgodnie z tą metodą.
Wymogi powyższego standardu stosuje się zasadniczo do ujmowania przychodów i związanych z nimi kosztów transakcji polegających na świadczeniu usług.
Podobnie jak w przypadku ujmowania przychodów ze sprzedaży dóbr, przychody ze sprzedaży usług ujmuje się tylko wtedy, jeżeli uzyskanie przez jednostkę gospodarczą korzyści ekonomicznych, związanych z przeprowadzoną transakcją, jest prawdopodobne. Jeżeli jednak rodzi się niepewność dotycząca ściągalności należnej kwoty już zaliczonej do przychodów, wówczas nieściągalną kwotę lub kwotę, w odniesieniu do której odzyskanie przestało być prawdopodobne, ujmuje się jako koszty, a nie jako korektę pierwotnie ujętej kwoty przychodów.
- Przychody ze sprzedaży usług, część 1
- Przychody ze sprzedaży usług, część 2
- Przychody ze sprzedaży usług, część 3