- wymagają tego postanowienia standardu lub interpretacji; lub
- doprowadzi to do tego, iż zawarte w sprawozdaniu finansowym informacje o wpływie transakcji, innych zdarzeń i warunków na sytuację finansową, wynik finansowy, czy też przepływy pieniężne jednostki będą bardziej przydatne i wiarygodne.
Zmiana polityki rachunkowości zatem powinna następować w wyjątkowych sytuacjach. Pamiętać należy że użytkownicy sprawozdań finansowych powinni mieć możliwość porównania sprawozdań finansowych jednostki na przestrzeni czasu. Muszą mieć dzięki temu możliwość ustalenia tendencji zmian sytuacji finansowej jednostki, jej wyników działalności oraz przepływów pieniężnych. Dlatego, jak podkreśla MSR 8 „Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów”, też należy stosować te same zasady (politykę) rachunkowości z okresu na okres.
Warto podkreślić, że nie każda zmiana w zakresie rachunkowości oznacza od razu zmianę zasad rachunkowości. W praktyce mamy do czynienia bardzo często z koniecznością wprowadzenia modyfikacji, które nie są uznawane za korektę polityki rachunkowości.
Na przykład zmiany w zakresie sposobu amortyzacji, czasu amortyzacji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, przekwalifikowania w zakresie instrumentów finansowych, korygowanie wartości wcześniej dokonanych odpisów aktualizujących czy utworzonych w przeszłości rezerw nie nosi znamion zmiany polityki rachunkowości. Są to po prostu zmiany w zakresie danych szacunkowych.
Jako zmiany zasad (polityki) rachunkowości nie należy traktować zastosowania zasad (polityki) rachunkowości w odniesieniu do zdarzeń i transakcji, które różnią się w swej treści od poprzednio występujących. Podobna sytuacja będzie występować w odniesieniu do zastosowania nowych zasad (polityki) rachunkowości dla zdarzeń lub transakcji, które nie występowały wcześniej lub były nieistotne.
Podstawa prawna
Par 14-16 MSR 8