Ujawnienie środków trwałych w trakcie inwentaryzacji.

Wydaje mi się, że w tej sytuacji trudno mówić o ujawnieniu środka trwałego. Zapewne był on wprowadzony do ewidencji i amortyzowany w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Potem prawdopodobnie nastąpiły zawirowania w dokumentacji i …
Należy odnaleźć dokumenty, które potwierdzić mogą te przypuszczenia. Być może znajdzie się nawet dokument wskazujący, iż kierownik jednostki polecił wyłączyć ten agregat  z ewidencji środków trwałych jako całkowicie zamortyzowany.
Nie traktuje się jako ujawnienia środka trwałego stwierdzenia, że nadal jest użytkowany składnik majątku, który został całkowicie zamortyzowany w przeszłości.
Jednostka ma prawo używać nadal swoje środki trwałe, które zostały całkowicie umorzone. Powinno się więc  wprowadzić ten agregat do ewidencji ilościowej składników majątku w wartości 0 zł. Wycena według wartości rynkowej jest w takiej sytuacji bezzasadna, a odtwarzanie kosztu wytworzenia z 1976 roku praktycznie niemożliwe.

Poniżej przedstawiamy przykład protokołu ujawnienia środka trwałego, ujawnienia wyposażenia. Na podstawie tego dokumentu może pani wprowadzić ten agregat do ewidencji.

Jedna myśl na temat “Ujawnienie środków trwałych w trakcie inwentaryzacji.”

  1. Jesli sa to bony sfinansowane z ZFŚŚ to na rozrachunkach z pracowanikiem nalezy tylko zaksiegować kwote podatku – kwote 550-380 doliczmay do podstawy opodatkowania.
    Samo wykorzystnie funduszu ksiegujemy
    Wn ZFŚS / ma Pozostałe rozrachunki – tu zakup bonów
    Wn Pozostąłe rozrachunki / MA rachunek ZFŚS zapłata za bony

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *