z brzmienia art. 30a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych [dalej: ustawa pdof] przesądzającego ryczałtowy charakter podatku od dochodu z funduszy, art. 30a ust. 5 ustawy pdof, który stanowi, że dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych nie pomniejsza się o straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych oraz art. 9 ust. 6 tej ustawy, wymieniającego kategorie strat z kapitałów pieniężnych, które mogą podlegać odliczeniu od dochodu.
W tym kontekście warto zatem zwrócić uwagę na ostatnie rozstrzygnięcie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który w wyroku z dnia 14 grudnia 2009 r. (sygn. III SA/Wa 1147/09) podważył argumentację organów podatkowych dotyczącą możliwości odliczenia straty z funduszu. W opisanym rozstrzygnięciu sąd wskazał, że zakazu rozliczania straty z funduszy nie można domniemywać z ryczałtowego charakteru podatku od dochodów z tytułu udziału w funduszach, a tym bardziej ze sposobu jego pobierania i odprowadzania.
WSA podkreślił również, że skoro istnieje ogólna zasada rozliczania straty (art. 9 ust. 3 ustawy pdof), to wyłączenie jej działania musi wprost wynikać z przepisu. Jednocześnie sąd podkreślił, iż w obecnym stanie prawnym brak przepisu jednoznacznie wyłączającego możliwość rozliczenia straty z funduszy. Tym samym sąd nie podzielił stanowiska organów podatkowych, które twierdziły, iż z samego faktu niewymienienia straty z funduszy w katalogu zawartym w art. 9 ust. 6 ustawy pdof można wywodzić, że art. 9 ust. 3 tej ustawy określający sposób rozliczenia straty nie znajduje w tym wypadku zastosowania.
W opisywanym wyroku sąd odrzucił ponadto stanowisko organów wyłączające możliwość odliczenia straty z funduszu na podstawie art. 30a ust. 5 ustawy pdof. Ograniczenie przewidziane w art. 30a ust. 5 ustawy pdof dotyczy bowiem rozliczania dochodu z funduszu i, zdaniem sądu, nie powinien być jednakowo stosowany w sytuacji wystąpienia straty z tego funduszu.
W podsumowaniu sąd wskazał, że „żaden przepis nie zakazuje wykazania w zeznaniu
o wysokości dochodu ze sprzedaży akcji, dochodu (straty) z udziału w funduszach kapitałowych”.
Przyjęcie takiej interpretacji przepisów oznacza w praktyce, że jeżeli podatnik w danym roku uzyska dochód ze zbycia akcji, może odliczyć od tego dochodu połowę straty z funduszy odniesionej w każdym z poprzednich 5 lat podatkowych.
Opisywany wyrok stanowi istotne novum na tle dotychczasowego stanowiska organów podatkowych i sądów. Wyrok został zaskarżony i od decyzji NSA zależeć będzie, czy utrzyma się propagowany przez WSA sposób interpretacji przepisów, czy też zwycięży dotychczasowe, konserwatywne stanowisko organów podatkowych.