Obowiązki sprawozdawcze wobec Narodowego Banku Polskiego

Zakres, terminy oraz wysokość kwot, których przekroczenie powoduje powstanie obowiązku, o którym mowa powyżej, zawarto w Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 października 2009 r.
w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej (Dz.U.2009.184.1437). Zwracamy uwagę, iż rozporządzenie to obowiązuje od 1 stycznia 2010, przy czym do sprawozdań za 2009 stosuje się przepisy dotychczasowe.
Zgodnie z powyższym rozporządzeniem obowiązek sprawozdawczy powstaje w chwili przekroczenia tzw. progu sprawozdawczego. Wielkość progu i termin wykonania obowiązku sprawozdawczego różni się w zależności od rodzaju podmiotu, którego obowiązek dotyczy.
Dla jednostek sektora publicznego, jeżeli łączna kwota aktywów i pasywów (określonych w załącznikach do rozporządzenia) na koniec roku mieści się w przedziale:

1) od 26 mln złotych do 300 mln złotych – obowiązane są one przekazywać informacje kwartalne w terminie do 20 po zakończeniu kwartału;

2) ponad 300 mln to obowiązek przekazywania informacji do NBP istnieje w okresach miesięcznych do 20 dni po zakończeniu miesiąca.

W przypadku firm inwestycyjnych w rozumienie ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi, które prowadzą rachunki papierów wartościowych, dokonują obrotu dewizowego zagranicą lub uczestniczą w tym obrocie, obowiązek przekazywania informacji istnieje zawsze w terminie do 20 dniu po zakończeniu miesiąca, bez względu na wielkości aktywów i pasywów.

W przypadku osób fizycznych niezwiązanych z działalnością gospodarczą obowiązek kwartalnej sprawozdawczości istnieje, gdy aktywa i pasywa na koniec roku wynoszą co najmniej 7 mln złotych.
Pozostałe jednostki przekazują sprawozdania:

1) miesięczne, gdy łączna kwota aktywów i pasywów jest wyższa niż 10 mln i niższa niż 300 mln złotych

2) kwartalne, gdy kwota ta jest wyższa niż 300 mln złotych.

Do aktywów o których mowa powyżej zaliczamy m.in.

– rachunki bieżące i depozyty w instytucjach kredytowych oraz bankach zagranicznych,
– nieruchomości zagranicą,
– udziały w spółkach niebędących rezydentami,
– należności handlowe od nierezydentów oraz zaliczki wypłacone nierezydentom
– pożyczki udzielone nierezydentom i należności od nierezydentów z tytułu leasingu finansowego,
– aktywa finansowe od nierezydentów.

Pasywa uwzględniane przy obliczaniu progu sprawozdawczości to m.in.:

– udziały nierezydentów w kapitale własnym podmioty sprawozdawczego,
– zobowiązania handlowe wobec nierezydentów oraz zaliczki otrzymane od nierezydentów,
– kredyty i pożyczki otrzymane od nierezydentów oraz zobowiązania z tytułu leasingu finansowego,
– zobowiązania wobec nierezydentów z tytułu sprzedaży papierów wartościowych z udzielonym przyrzeczeniem odkupu.

Sprawozdania o których mowa powyżej przekazywane są do NBP w formie elektronicznej przy pomocy certyfikatu wydanego nieodpłatnie przez NBP.

W przypadku nie wykonania obowiązku zgłoszenia Narodowemu Bankowi Polskiemu danych o dokonanym obrocie dewizowym z zagranicą, w zakresie niezbędnym do sporządzania bilansu płatniczego oraz bilansów należności i zobowiązań zagranicznych państwa, lub zgłaszania danych niezgodnych ze stanem faktycznym, podlega się zgodnie z  art. 106l KKS karze grzywny do 120 stawek dziennych.

Dodaj komentarz