Art. 1 Dyrektywy przewiduje, iż państwa członkowskie mogą przewidzieć zwolnienie z niektórych obowiązków zakresie sprawozdawczości dla spółek, które określono, jako, mikropodmioty czyli takich, które na dzień bilansowy nie przekroczyły limitów dwóch z trzech następujących kryteriów:
- Suma bilansowa: 350.000 EUR;
- Obroty netto: 700.000 EUR;
- Przeciętne zatrudnienie w roku obrotowym: 10 osób.
Z punktu widzenia możliwości zastosowania uproszczeń opisanych w innych częściach tego cyklu należy podkreślić, iż jeżeli na dzień bilansowy spółka przekracza lub przestaje przekraczać limity dwóch z trzech kryteriów wyżej określonych to fakt ten wpływa na zastosowanie odstępstw jedynie wtedy, gdy ma to miejsce zarówno w bieżącym, jak i w poprzednim roku obrotowym.
A to oznacza, iż zgodnie z art. 6 Dyrektywy przekroczenie limitów w jednym roku nie powinno powodować utraty prawa do uproszczeń.
Dla polskich podmiotów ważne jest również to, iż równowartość kwot określonych w euro w walucie krajowej przelicza się według kursu opublikowanego w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej w dniu wejścia w życie jakiejkolwiek dyrektywy określającej te kwoty. Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/6/UE z dnia 14 marca 2012 r. dotycząca zmiany dyrektywy Rady 78/660/EWG w sprawie rocznych sprawozdań finansowych niektórych rodzajów spółek w odniesieniu do mikropodmiotów weszła w życie 10 kwietnia 2012 a w Dzienniku Urzędowym C 103, 11/04/2012 opublikowany został referencyjny kurs wymiany walut opublikowany przez ECB: 4, 1706 zł/ euro.
Opisane powyżej założenia to wskazania wynikające z Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2012/6/UE z dnia 14 marca 2012 r. Nie zostały one jeszcze wdrożone do prawa krajowego.