W myśl art. 66 ust. 5 ustawy o rachunkowości jednostka powinna zawrzeć umowę o badanie rocznego sprawozdania finansowego w takim terminie, który umożliwia biegłemu rewidentowi udział w inwentaryzacji jej znaczących składników majątkowych. Natomiast zgodnie z pkt. 42 i 43 krajowego standardu rewizji finansowej nr 1 „Ogólne zasady badania sprawozdań finansowych”, w zakres badania rocznego sprawozdania finansowego i ksiąg rachunkowych wchodzi – w miarę potrzeby – udział biegłego rewidenta (członków zespołu badającego pod jego kierunkiem) w charakterze obserwatora w inwentaryzacji znaczących składników majątkowych oraz w uzgodnieniu sald znaczących pozycji aktywów i pasywów nie mających postaci rzeczowej.
Biegły rewident ustala czy jego udział w inwentaryzacji drogą uzgadniania sald z kontrahentami badanej jednostki jest niezbędny dla uzyskania wystarczających i odpowiednich dowodów badania, potwierdzających istnienie określonych pozycji sprawozdania finansowego. Warunkiem uznania przez biegłego rewidenta za wiarygodną procedurę uzgodnień sald dokonanych przez badaną jednostkę jest uzyskanie przez niego pewności, że:
- jednostka wystosowała prośbę o potwierdzenie sald należności do wszystkich znaczących kontrahentów,
- prośby te zostały skierowane na właściwy adres,
- od większości (z punktu widzenia istotności) kontrahentów otrzymano potwierdzenia wysokości sald);
– w odniesieniu do zobowiązań:
- jednostka otrzymała od wszystkich znaczących wierzycieli prośbę o uzgodnienie sald,
- uzgodnienia takie nastąpiły,
- nie pominięto żadnej z próśb o uzgodnienie.
Jeżeli liczba uzyskanych potwierdzeń sald należności oraz stopień uzgodnienia zobowiązań, z przyczyn leżących zarówno po stronie wierzyciela, jak i dłużników nie wystarcza do uzyskania dostatecznych dowodów istnienia, względnie kompletności ujęcia tych sald, biegły rewident decyduje o potrzebie wystąpienia – za zgodą kierownika jednostki – o uzgodnienie w jej imieniu sald.
Jeżeli biegły rewident otrzymał potwierdzenia sald na datę wcześniejszą lub późniejszą od dnia bilansowego, to konieczne jest uzyskanie wystarczających i odpowiednich dowodów badania, że operacje, jakie nastąpiły w okresie pomiędzy dniem potwierdzenia a dniem bilansowym zostały prawidłowo ujęte w ewidencji księgowej i w konsekwencji w sprawozdaniu finansowym.
W razie braku, pomimo upomnień, odpowiedzi na wysłane prośby o uzgodnienie salda, biegły rewident stosuje odpowiednie procedury zastępcze, tak dobrane, aby dostarczały one wystarczających i odpowiednich dowodów badania. Mogą one np. polegać na sprawdzaniu zrealizowanych po dniu bilansowym wpłat lub zapłat za należności i zobowiązania, sprawdzeniu dokumentów wysyłkowych i korespondencji z kontrahentami.
Jeżeli badana jednostka nie wyraża – bez przekonywającego uzasadnienia – zgody na udział biegłego rewidenta w inwentaryzacji rozrachunków, a zastosowanie innych procedur badania rzetelności i prawidłowości sald tych pozycji nie jest możliwe, zachodzi ograniczenie zakresu badania. Biegły rewident rozpatruje wówczas wpływ tego ograniczenia na rodzaj opinii wyrażanej o badanym sprawozdaniu finansowym.