Samotni rodzice zaoszczędzą na podatku

Dzięki rozliczeniu z dzieckiem osoby zarabiające ponad 120 tys. zł rocznie mogą uniknąć zapłaty podatku według stawki 32%. Przy niższych dochodach podatek do zapłaty może nie wystąpić.

Przepisy obowiązujące od 1 lipca 2022 r. przywracają stosowany w poprzednich latach mechanizm rozliczenia osób samotnie wychowujących dzieci, korzystny dla większości podatników. Osoby te zapłacą w zeznaniu za 2022 r. podatek w podwójnej wysokości od połowy swoich dochodów. Podobnie jak małżonkowie, będą więc mogły skorzystać z podwójnej kwoty wolnej. Przypomnijmy, że ulga przysługuje osobom opodatkowanym według skali (stawek 12 i 32 proc.).

W odniesieniu do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. osoby samotnie wychowujące dzieci, podobnie jak małżonkowie, mogą korzystać z podwójnej kwoty wolnej, czyli 60 tys. zł – informuje Ministerstwo Finansów.

Zniesiona została natomiast obowiązująca od początku 2022 r. ulga, polegająca na możliwości odliczenia od podatku kwoty 1500 zł. Nie będzie również zastosowania współczynnika 1,5 do dochodów samotnego rodzica, który był planowany na etapie prac nad projektem. Nie będzie też specjalnych ulg dla osób samotnie wychowujących dzieci niepełnosprawne.

Kto skorzysta na nowych rozwiązaniach?

Ministerstwo Finansów zaznacza, że z preferencji może skorzystać tylko jeden z rodziców lub opiekunów. Prawa do niej nie ma podatnik, który wychowuje wspólnie co najmniej jedno dziecko z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym. Dotyczy to również osób sprawujących nad dzieckiem opiekę naprzemienną.

Na razie z ulgi można skorzystać tylko w rozliczeniu rocznym. Ministerstwo Finansów informuje, że od 1 stycznia 2023 r. będzie można złożyć pracodawcy oświadczenie o zamiarze opodatkowania w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci. Pozwoli to na wykorzystanie dodatkowej kwoty wolnej już w trakcie roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zapisz się na webinar

ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *