Widget Menu

Aenean lacinia varius vulputate. Cras in tellus eros, vitae volutpat lectus. Suspendisse nec elit nec mi pretium ullamcorper.

Sekretarka nie obniża podatku

Notariusz zapłaci 17% ryczałtu, gdy zatrudni pomoc biurową albo księgową. Tylko współpraca z innym prawnikiem daje mu prawo do stawki 15% – informuje „Rzeczpospolita”.

Od 2021 r. wolne zawody, m.in. radcowie prawni, adwokaci, notariusze i doradcy podatkowi mają możliwość rozliczania się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Co do zasady płacą najwyższą stawkę – 17 proc. Skarbówka potwierdza jednak, że ten, kto współpracuje z kolegą po fachu, zapłaci 15 proc.

Warunkiem jest, by osoba zatrudniona w kancelarii wykonywała czynności związane z istotą zawodu. A takich wymagań nie spełnia – zdaniem fiskusa – sekretarka, nawet jeśli przejmuje wiele zadań prawnika. Nie ma natomiast znaczenia forma umowy, ani czas przepracowany przez współpracownika.

Co jest istotą zawodu

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał takie stanowisko za nieprawidłowe. Przypomniał, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 oraz pkt 2 lit. l ustawy ryczałtowej podatek wynosi 17 proc. przychodów w zakresie wolnych zawodów oraz 15 proc. ze świadczenia usług prawnych, rachunkowo-księgowych i doradztwa podatkowego (PKWiU dział 69), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów.

Warunki do spełnienia

„Aby podatnik mógł zastosować stawkę 15 proc., powinien spełnić dwie przesłanki: a) zatrudnić osobę fizyczną, b) osoba zatrudniona powinna wykonywać czynności związane z istotą zawodu wykonywanego przez pracodawcę”. – wyjaśnił dyrektor KIS.

Jego zdaniem wnioskodawca nie spełnia tych warunków. Czynności sekretarza notarialnego nie mogą być uznane za związane z istotą zawodu notariusza. Notariusz może bowiem rozpocząć wykonywanie go dopiero gdy ukończy wyższe studia, uzyska tytuł magistra, odbędzie aplikację notarialną i złoży egzamin notarialny bądź uzyska uprawnienia w innym trybie przewidzianym w ustawie–Prawo o notariacie. Z interpretacji wynika natomiast, że notariusza mogą zastąpić aplikant notarialny i zastępca notarialny (osoba, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu notarialnego i złożyła ślubowanie).

Zdaniem fiskusa oznacza to, że wnioskodawca wykonuje czynności notarialne wyłącznie osobiście. Nie ma więc podstaw dla zastosowania stawki 15 proc.

Przypomnijmy, że ryczałt płaci się od przychodów, bez odliczenia kosztów. Jest więc korzystny, gdy przedsiębiorca nie ponosi wysokich wydatków związanych z prowadzeniem działalności.

Źródło: Rzeczpospolita

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Polskim Ładzie, zapisz się na webinar


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz