2. Definicja ulepszenia środków trwałych
2.1 Ulepszenie wg Ustawy o rachunkowości
Zgodnie z art. 31 ust. 1 Ustawy o rachunkowości (dalej UoR), ulepszenie środka trwałego polega na jego przebudowie, rozbudowie, modernizacji lub rekonstrukcji i powoduje, że wartość użytkowa tego środka po zakończeniu ulepszenia przewyższa posiadaną przy przyjęciu do używania wartość użytkową, mierzoną okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych przy pomocy ulepszonego środka trwałego, kosztami eksploatacji lub innymi miarami.
2.2 Ulepszenie wg Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Według art. 16g. ust 13 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o PDOP), środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
2.3 Porównanie definicji ulepszenia wg UoR oraz ustawy o PDOP
Ustawa o rachunkowości oraz ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych w nieco odmienny sposób definiują pojęcie ulepszenia środków trwałych. Należy jednak zwrócić uwagę na cechę wspólną obu definicji. Zarówno w UoR oraz w ustawie o PDOP, ulepszenie ma miejsce tylko wtedy, gdy w wyniku poniesionych nakładów zwiększyła się wartość użytkowa środka trwałego w stosunku do wartości z dnia przyjęcia do użytkowania.
Tak więc, jeżeli w wyniku poniesionych nakładów zwiększyła się wartości użytkowa środka trwałego, to powiększona o wartość tych nakładów wartość początkowa środka trwałego staje się podstawą do ustalenia nowych odpisów amortyzacyjnych (zarówno w ujęciu bilansowym i podatkowym – pod warunkiem przekroczenia progu 3.500 zł).
- Amortyzacja od ulepszonych środków trwałych – w przykładach, część 1
- Amortyzacja od ulepszonych środków trwałych – w przykładach, część 2
- Amortyzacja od ulepszonych środków trwałych – w przykładach, część 3
- Amortyzacja od ulepszonych środków trwałych – w przykładach, część 4