Niższe koszty w podatku od czynności cywilnoprawnych i mniej wątpliwości

Od 1 stycznia 2009 roku wątpliwości już nie ma, ponieważ ustawa o pcc wprost wskazuje, że w przypadku zawarcia umów spółki podstawą opodatkowania jest wartość wkładu wniesionego do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego. Może się jednak okazać, iż przepisy te mogą nieść także negatywne konsekwencje dla niektórych podatników. W niekorzystnym położeniu mogą się znaleźć np. spółki komandytowo-akcyjne. Dotychczas istniały literalne podstawy do uznania, iż podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy spółki komandytowo-akcyjnej jest wartość kapitału zakładowego. Wynikało to z faktu, iż zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych spółka komandytowo-akcyjna posiada kapitał zakładowy, choć faktycznie jest spółką osobową.

Nowe brzmienie przepisów ustawy o pcc wprost wyjaśnia, że podstawą opodatkowania przy zawarciu umowy spółki komandytowo-akcyjnej będzie wartość wkładu. W praktyce może to oznaczać wyższe koszty założenia spółki komandytowo-akcyjnej, ponieważ wartość wkładu jest z reguły znacznie wyższa od wartości kapitału zakładowego.

Powyższe zmiany obejmą także sytuacje związane z wniesieniem wkładów do spółki osobowej albo podwyższeniem kapitału zakładowego.

Zasada jednokrotnego opodatkowania wkładów do spółek

Podatników może także zainteresować zwolnienie z PCC odnoszące się do wkładów (kapitału zakładowego), których wartość była uprzednio opodatkowana PCC lub podatkiem od wkładów kapitałowych do spółek kapitałowych na terytorium państwa członkowskiego innego niż Polska. Co ważne zwolnienie obejmie także te wkłady (i wartość kapitału zakładowego), od których zgodnie z prawem państwa członkowskiego podatek nie był naliczany.

Jest to znaczne rozszerzenie dotychczasowej regulacji, która przewidywała zwolnienie jedynie kapitału zakładowego (a nie także wkładów) i to tylko w tej części, która została opodatkowana podatkiem kapitałowym poza Polską. Od 2009 roku zwolnieniu podlegają także te wkłady (kapitał zakładowy), które były opodatkowane PCC w Polsce a nie tylko poza Polską.

Ważny moment powstania obowiązku podatkowego

[page_break]Czynności cywilnoprawne, które zostały dokonane do końca 2008 roku będą podlegać opodatkowaniu na starych zasadach.

Obowiązujące do końca 2008 roku przepisy należy także stosować do uchwał dotyczących podwyższenia kapitału zakładowego, z tytułu których obowiązek podatkowy powstał przed dniem wejścia w życie znowelizowanych przepisów, nawet gdy czynność cywilnoprawna dokonana została już w czasie obowiązywania nowych przepisów.

Dodaj komentarz