Szanowny Panie,
Jest nam niezmiernie miło, że nasz artykuł dotyczący umowy cash-poolingu spotkał się z zainteresowaniem z Pana strony. W nawiązaniu do Pana zapytania dotyczącego zagadnień omówionych w artykule, poniżej zamieszczamy kilka słów wyjaśnienia.
Jest nam niezmiernie miło, że nasz artykuł dotyczący umowy cash-poolingu spotkał się z zainteresowaniem z Pana strony. W nawiązaniu do Pana zapytania dotyczącego zagadnień omówionych w artykule, poniżej zamieszczamy kilka słów wyjaśnienia.
Obowiązki i procedury podatkowe powstające podczas zawierania i realizacji umów cash-poolingu nie zostały jednoznacznie określone przepisami prawa podatkowego. Dlatego w odniesieniu do tego typu usług należy opierać się w głównej mierze na stanowisku organów podatkowych wyrażonym w interpretacjach indywidualnych dotyczących tego zagadnienia.
Przywołane w artykule „Czy trzeba sporządzać dokumentację cen transferowych dla umowy cash-poolingu?” warunki, spełnienie których nakłada na podmiot obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych w przypadku umowy cash-poolingu, są ze sobą ściśle powiązane, tj. warunki te muszą zostać spełnione łącznie, czyli musi mieć miejsce transakcja (1) zawarta między podmiotami powiązanymi (2). W uproszczeniu można stwierdzić, że specyficznie w przypadku cash-poolingu, spełnienie jednego warunku będzie pociągało za sobą spełnienie również drugiego.
Transakcja to – według definicji internetowego Słownika Języka Polskiego – operacja handlowa dotycząca kupna/sprzedaży towarów lub usług. W przypadku umowy cash-poolingu zawartej z bankiem (gdzie poszczególne spółki wchodzące w skład grupy kapitałowej zawierają umowę z bankiem i są łącznie jedną ze stron tej umowy), podmioty powiązane nie zawierają transakcji między sobą. W takiej sytuacji, mimo przelewów środków między powiązanymi uczestnikami cash-poolingu, nie mamy do czynienia z kupnem ani sprzedażą dóbr lub usług za wynagrodzeniem między tymi podmiotami. Są to przelewy środków wynikające z brzmienia i charakteru zawartej z bankiem umowy cash-poolingu. Ze sprzedażą usług (czyli transakcją) mamy do czynienia dopiero w przypadku przelewu środków między stronami umowy, czyli grupą kapitałową i bankiem (jeśli bank nie należy do tej samej grupy kapitałowej, to transakcja ta jest zawarta między podmiotami niepowiązanymi).
Jeżeli jednak stroną umowy cash-poolingu nie jest bank, to oznacza to, że w tym wypadku podmiotem świadczącym usługę jest jeden z członków grupy kapitałowej i wówczas mamy do czynienia z transakcją zawartą między podmiotami powiązanymi.
Mamy nadzieję, że powyższy komentarz rozwiał Pana wątpliwości. Gdyby był Pan zainteresowany bardziej szczegółowo tym tematem, możemy przygotować opinię zawierającą szerszą analizę tego zagadnienia bądź innych kwestii podatkowych. Nasza kancelaria ma już bowiem zawartą z Carlsberg umowę na usługi doradztwa podatkowego (ze strony Carlsberg umowę nadzoruje Pani Jadwiga Latawiec).
Z poważaniem,
Monika Poteraj, doradca podatkowy DLA Piper
Monika Poteraj, doradca podatkowy DLA Piper