Definicję samochodu osobowego dla potrzeb podatkowych zawierają przepisy art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (pdop). Zgodnie z tymi przepisami samochodem osobowym jest każdy pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, konstrukcyjnie przeznaczony do przewozu nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą, z wyjątkami określonymi w art.4a pkt 9 lit.a-e. Definicja ta jest zbieżna z definicją przedstawioną w ustawie o podatku od towarów i usług w art. 86.Wartość początkowa, w jakiej powinien zostać ujęty samochód osobowy w księgach rachunkowych jednostki. Zgodnie z art. 28 ustawy o rachunkowości cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również między innymi niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy.
Mając na uwadze powyższe obliczając wartość początkową środka trwałego przyjętego do użytkowania podstawie umowy leasingu finansowego należy zwrócić szczególną uwagę na zapis art.86 ustęp 3 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym w przypadku nabycia samochodów osobowych kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tyt. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest jej nabywca – nie więcej jednak niż 6000 zł.
Zgodnie z tym zapisem wartość początkowa samochodu osobowego będzie ustalana w wysokości sumy wszystkich rat leasingowych pomniejszonych o 60 % podatku VAT, nie więcej jednak niż 6000 zł. Przy obliczaniu sumy rat leasingowych należy wziąć pod uwagę zarówno opłatę wstępną jak i opłatę końcową. Należy również pamiętać, że wartość środka trwałego zwiększamy także o wartość wykupu wraz z częścią podatku od towarów i usług, której nie odliczymy. Drugostronnie w pasywach bilansu wykazujemy zobowiązanie z tytułu leasingu, przy czym w wysokości zobowiązań leasingowych netto jako inne zobowiązania finansowe a wartość podatku od towarów i usług nie podlegającą odliczeniu wykazujemy w rozliczeniach międzyokresowych przychodów (RMP). W ciągu roku obrotowego otrzymując miesięczne faktury leasingowe, część podatku od towarów i usług podlegająca odliczeniu będzie odnoszona jako VAT naliczony a pozostała część będzie ujmowana jako rozliczenie RMP.