relacje UE z azjatyckimi partnerami
Pierwszą część obrad szefowie państw i rządów państw członkowskich poświęcą debacie na temat rozwoju stosunków Unii Europejskiej z jej strategicznymi partnerami. W dialogu o globalnych wyzwaniach ważne jest wypracowanie wspólnego stanowiska Unii Europejskiej. Istotną częścią dyskusji, z udziałem ministrów spraw zagranicznych, będą relacje ze wschodzącymi mocarstwami w Azji. Temat rozmów jest związany z dwustronnymi szczytami, organizowanymi przez UE jesienią br., a także listopadowym szczytem G20 w Seulu i konferencją klimatyczną w Cancún.
Obrady nad polityką zewnętrzną Wspólnoty będą uwzględniały również problemy stabilności i bezpieczeństwa Unii, w tym perspektywy przyjmowania nowych członków. Poruszona ma być także kwestia budowania silnych relacji politycznych i gospodarczych, z najsilniejszymi państwami poszczególnych regionów, w tym największymi krajami Azji – Chinami i Indiami.
Kraje te odgrywają istotną rolę w polskiej polityce zagranicznej. W 2008 r. premier przebywał z oficjalną wizytą w Chinach, natomiast na początku września br. odwiedził Indie oraz Wietnam.
Wizyta w Indiach była, poza wzmocnieniem współpracy gospodarczej, okazją do nawiązania politycznych relacji przed szczytem UE – Indie planowanym na II połowę 2011 r., kiedy Polska będzie sprawowała prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.
grupa ds. zarządzania gospodarczego
Drugim tematem dyskusji podczas posiedzenia będą kwestie gospodarcze oraz podsumowanie osiągnięć specjalnej grupy ds. zarządzania gospodarczego (task force), powołanej przez Radę Europejską w marcu br. Walka z kryzysem negatywnie wpłynęła na stan finansów publicznych w wielu państwach członkowskich, przyczyniając się do wzrostu wydatków i ograniczenia dochodów. Głównym zadaniem grupy jest wypracowanie skutecznych metod walki z tymi zjawiskami poprzez lepszą koordynację, a także ochronę wspólnego rynku prowadzoną przy pomocy bieżących ocen i nadzoru nad sytuacją gospodarczą w poszczególnych państwach.
spotkanie Grupy Wyszehradzkiej
Przed posiedzeniem Rady Europejskiej planowane jest spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej z udziałem przewodniczącego Rady Hermana van Rompuya. Podczas spotkania premier Republiki Słowacji Iveta Radicova przedstawi priorytety prezydencji Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Słowacja objęła roczne przewodnictwo 1 lipca 2010 r.
KPRM/red.