Szkoły szczególnie uprzywilejowane, czyli podatkowe aspekty w dostawie sprzętu komputerowego do szkół

W tym wypadku ustawodawca wprowadził pewne uprzywilejowania w zakresie opodatkowania takiej dostawy podatkiem od towarów i usług (VAT). Mianowicie, w przypadku dostaw sprzętu komputerowego do szkół i przedszkoli (zarówno publicznych, jak i prywatnych), szkół wyższych oraz placówek opiekuńczo – wychowawczych, dostawca może zastosować stawkę 0%, w sytuacji spełnienia określonych warunków.
Po pierwsze zamawiającym sprzęt musi być sama placówek, aczkolwiek zamówienie musi zostać poświadczone przez właściwy organ nadzoru. Tym samym zamówienie złożone np. przez gminę, nie może korzystać ze stawki 0%.
Ponadto istotnym jest, że dla zastosowania preferencyjnej stawki VAT, nie ma znaczenia późniejsze przeznaczenie sprzętu. W związku z tym placówka oświatowa może wykorzystać dany sprzęt zarówno dla celów dydaktycznych, jak i administracyjnych. Ważne jest, aby sprzęt był wykorzystywany jedynie w ramach działalności danej placówki.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm.)
Adrian Bogusławski – redaktor portalu TaxFin.pl, absolwent Wydziału Prawa i Administracji, kierunek: prawo oraz studiów podyplomowych z prawa podatkowego. Certyfikowany trener biznesu. Współpracował z najlepszą firmą szkoleniową w kraju (wg. rankingu "Book of Lists 2013”) m.in. przy projektach realizowanych dla Ministerstwa Finansów i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Obecnie pracuje w tym podmiocie, przy projektach realizowanych dla jednostki Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ponadto współpracuje z jedną z kancelarii prawnych w zakresie obsługi podmiotów gospodarczych, ze szczególnych uwzględnieniem spółek kapitałowych. Autor wielu publikacji z zakresu prawa podatkowego, w szczególności z zakresu podatku VAT.    

Dodaj komentarz