Szpital nie rozliczy w podatku za błąd medyczny

Kwoty wypłacone pacjentowi, który wygrał proces o błąd medyczny, nie są kosztem w CIT – podaje „Rzeczpospolita”.

Działalność gospodarcza nierozerwalnie wiąże się ryzykiem, a państwo nie godzi się na przerzucanie go na budżet. Na ryzyko popełnienia błędu narażone są także placówki medyczne, ale i one nie zyskają na tym podatkowo. W piątek Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że kwoty wypłacone przez szpital za błąd medyczny nie mogą być rozliczone przez niego w koszty podatkowe.

Błąd lekarzy

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu zauważył, że zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy o CIT wyłączone z kosztów są kary umowne i odszkodowania m.in. z tytułu wad dostarczonych towarów, wykonanych robót i usług. Tymczasem szpital prowadzi specyficzną działalność, uregulowaną ustawą o działalności leczniczej oraz ustawą o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dlatego zdaniem WSA nie można uznać, że ma ona charakter usługowy. Szpital nie wykonuje robót, nie dostarcza towarów, nie prowadzi działalności usługowej. Ponadto odszkodowanie za szkodę na zdrowiu wynika wprost z przepisów i jest wydatkiem związanym z ryzykiem leczenia pacjentów, a samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej nie są przedsiębiorcami.

Tak WSA doszedł do przekonania, że wszystkie wydatki poniesione przez szpital w związku z przegranym procesem o błąd medyczny są poniesione w uzasadnionym celu, tj. zachowania źródła przychodów.

Tego stanowiska nie udało się jednak obronić przed NSA, gdzie szala zwycięstwa przechyliła się na stronę fiskusa. Sąd nie miał najmniejszych wątpliwości, że oceniając charakter spornych wydatków, w ogóle nie można wykazać związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy nimi a uzyskanym przez szpital przychodem czy też zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła.

Zupełny brak związku

Jak bowiem tłumaczyła sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, uiszczenie należności orzeczonych na rzecz pacjentów jest wynikiem nieprawidłowego wykonywania przez szpital obowiązków skutkujących odpowiedzialnością deliktową. A to oznacza, że zapłata nie może się racjonalnie przyczynić do wzrostu przychodów. Przy czym w ocenie NSA nawet gdyby sporne wydatki przeszły test z ogólnej definicji kosztów, to i tak dotyczyłoby ich wyłączenie jako usługi wykonanej wadliwie. Wyrok jest prawomocny.

Źródło: Rzeczpospolita

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz