Minister finansów Jacek Rostowski, przedstawiając 7 października w Sejmie projekt założeń budżetu na 2011 r. zwrócił uwagę, że wysoki wzrost gospodarczy, który jest efektem przetrwania przez Polskę w dobrej kondycji ubiegłorocznego kryzysu gospodarczego. – Ta wyjątkowa odporność, wyjątkowa siła polskiej gospodarki przenosi się także na 2010 r. Mamy powody przypuszczać, że przeniesie się także na następne lata: 2011, 2012 i 2013, w których będziemy konsolidować finanse publiczne naszego kraju – mówił minister.
przyszłoroczny budżet
Minister Rostowski poinformował, że zgodnie z projektem ustawy budżetowej przyszłoroczny deficyt budżetu państwa nie przekroczy 40,2 mld zł, czyli będzie o 12 mld zł niższy od zakładanego w tym roku, i będzie maleć w kolejnych latach. – W 2011 r., według definicji krajowej, wyniesie 5 proc. PKB, w 2012 r. już 2,8 proc. PKB, a w 2013 r. spadnie do 1,4 proc. PKB – powiedział Jacek Rostowski dodając, że chodzi o deficyt całego sektora finansów, łącznie z jednostkami samorządu terytorialnego oraz funduszami i agencjami państwowymi.
ciężka decyzja o VAT
Według MF podejmowane przez rząd reformy strukturalne powinny być „stanowcze i stopniowe” oraz wprowadzane przy akceptacji społecznej. Minister zaznaczył, że z tego punktu widzenia decyzja o podwyżce VAT o 1 proc. od stycznia 2011 r. była „niezmiernie ciężka”, jednak konieczna dla zapewnienia stabilności finansów państwa. Minister zapowiedział, że w najbliższych tygodniach trafi do Sejmu projekt ustawy wprowadzającej regułę wydatkową. Reguła ogranicza wzrost wszystkich wydatków (poza tzw. „sztywnymi”, już zapisanymi w ustawach) o maksymalnie 1 proc. plus stopa inflacji.
MF/red.