Zmiana roku podatkowego wymaga wpisu do rejestru

Tym samym w orzeczeniu podkreślona została ugruntowana w doktrynie prawa handlowego konstytutywność wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego każdej zmiany umowy spółki, w tym dotyczącej zmiany roku podatkowego.

W stanie faktycznym, na gruncie którego powstał spór, wspólnicy podjęli uchwałę o zmianie umowy spółki dotyczącej zmiany roku podatkowego spółki, o czym zawiadomili sąd rejestrowy, a ponadto w terminie 30 dni od zakończenia poprzedniego roku podatkowego złożyli zawiadomienie do urzędu skarbowego o zmianie roku podatkowego. Zdaniem podatnika takie działanie spełnia wymogi przewidziane w art. 8 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odmiennie zaistniały stan faktyczny ocenił Minister Finansów uznając, że zmiana roku podatkowego, jako zmiana umowy spółki, dla jej skuteczności zewnętrznej wymaga wpisu do rejestru. A zatem zawiadomienie urzędu skarbowego przed postanowieniem sądu o wpisie zmiany do rejestru jest nieskuteczne.

Rozstrzygając spór WSA rację przyznał Ministrowi Finansów. W ocenie Sądu zmiana umowy spółki wymaga uchwały wspólników i wpisu do rejestru, co wynika z art. 255 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Powołując się na stanowisko doktryny skład orzekający stwierdził, że dotyczy to każdej zmiany umowy spółki, również dotyczącej zmiany roku podatkowego. Tym samym wpis do rejestru ma charakter konstytutywny i dopiero po dokonaniu wpisu zmiana umowy spółki może być skuteczna w stosunkach zewnętrznych.

Podsumowując, Sąd stwierdził, że skoro zmiana roku podatkowego jest skuteczna dopiero w dniu dokonania jej wpisu do rejestru przez sąd rejestrowy i ponieważ 30-dniowy termin do zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego jest liczony od dnia zakończenia ostatniego roku podatkowego, to aby zachować termin 30 dni należy odpowiednio wcześniej podjąć decyzję i uchwałę o zmianie roku podatkowego. Potrzeba wcześniejszego podejmowania uchwał ze względu na konstytutywność wpisu odnosi się do wszystkich innych zmian umowy takim wpisem objętych. Nie jest zatem specyfiką zmian umowy dotyczących modyfikacji odnoszących się do roku podatkowego.

Dodaj komentarz