Tworząc politykę rachunkowości kierownictwo jednostki musi pamiętać, że w standardach i interpretacjach zawarte są wymogi dotyczące ujmowania i prezentacji określonych zdarzeń gospodarczych. Nie można pojedynczych standardów rozpatrywać osobno, ponieważ regulacje w nich zawarte tworzą spójną całość. W Założeniach koncepcyjnych zawarte są definicje, kryteria ujmowania i wyceny aktywów, zobowiązań, przychodów i kosztów. Musza mieć one zastosowanie przy ujmowaniu transakcji tych które są uregulowane w MSSF jak i tych, które na gruncie MSSF nie zostały szczegółowo opisane.
Kierownictwo jednostki tworząc zasady rachunkowości dla konkretnego podmiotu ma prawo także uwzględnić:
- najaktualniejsze regulacje innych podmiotów tworzących standardy na podstawie podobnych założeń koncepcyjnych,
- inną literaturę dotyczącą rachunkowości
- przyjęte rozwiązania branżowe w zakresie, w jakim są one zgodne ze źródłami MSSF.
Tworząc politykę rachunkowości należy zadbać także o jej spójność. Ma to szczególne znaczenie w odniesieniu do tego samego rodzaju transakcji, innych zdarzeń i warunków. Oczywiście zdarzyć się może że inny , konkretny standard lub interpretacja wymaga wyodrębnienia lub zezwala na wyodrębnienie węższych kategorii. Wtedy należy zastosować te bardziej szczegółowe wymogi (wynikają one przecież z MSSF) i odpowiednie będzie zastosowanie różnych zasad.
Podstawa prawna
Par 10-13 MSR 8
Należy ten środek trwąły wprowadzić w cenie nabycia. Dotacja nie ma znaczenia dla wartości poczatkowej. Nierozliczoną dotację trzeba ująć jako RMPrzychodów