- do ceny
- jako zwrot kosztów działalności operacyjnej w tym zakup składników majątkowych innych niż środki trwałe i Wartości niematerialne i prawne
- jako dofinansowanie środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych.
Dotacje do ceny
Dotacje do ceny to dofinansowania do sprzedawanych przez jednostkę produktów, towarów i usług. Przykładem takiej dotacji może być subwencja oświatowa jaką gminy przekazują prywatnym osobom lub spółkom prowadzącym przedszkola niepubliczne. Także bary mleczne otrzymują takie subwencje do sprzedawanych przez siebie posiłków mlecznych.
Dotacje do ceny należy ujmować, jako przychody ze sprzedaży. W rzeczywistości przecież uzupełniają one cenę, która jest uzyskiwana ze sprzedaży towarów i świadczenia usług.
Księgowe ujęcie takiej dotacji powinno polegać, zatem na zapisie
- Wn Rachunek bankowy /Pozostałe rozrachunki
- Ma Przychody ze sprzedaży
W przypadku, gdy na mocy przepisów ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (publikacja: Dz. U. z 2004 r. nr 54, poz. 535ze zm., dalej uvat), konieczne jest opodatkowanie takiej dotacji przedmiotowej podatkiem od towarów i usług. Najwygodniej podatek VAT wyksięgować zapisem
- Wn Przychody ze sprzedaży
- Ma Rozrachunki z tytułu VAT – VAT należny
Dotacje do ceny będą prezentowane w wierszu A.I Rachunku zysków i strat ( w obu wersjach), gdzie jednostki powinny wykazać przychody należne ze sprzedaży produktów dotyczące podstawowej (statutowej) działalności operacyjnej. Będą to przede wszystkim oprócz przychodów ze sprzedaży produktów (wyrobów) gotowych i usług (w tym z tytułu realizowania długoterminowych robót budowlanych) w kwocie netto, a więc bez należnego podatku VAT, pomniejszone o dokonane zwroty, przyznane rabaty, opusty i skonta, właśnie dotacje, dopłaty i subwencje do cen sprzedaży produktów.
Pisząc o dotacjach do ceny warto wspomnieć tu m.in. o interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 16 grudnia 2009 r., nr IPPP1-443-962/09-4/JB, w której stwierdzono między innymi iż ”jeżeli dotacja, subwencja lub inna dopłata o podobnym charakterze przekazywana jest w celu sfinansowania dostawy konkretnych towarów lub świadczenia konkretnych usług – istnieje bezpośredni związek między otrzymaną dopłatą a dostawą towarów lub świadczeniem usług i ich ceną – to stanowi ona obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W takiej sytuacji mamy do czynienia z dotacją przedmiotową, która podlega opodatkowaniu według takiej stawki jak czynności, których dotyczą”
W kolejnych częściach wskazane zostaną zasady ujęcia pozostałych dotacji
Podstawa prawna
Art. 3 ust 1 pkt. 32 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm)
- Dotacje w księgach rachunkowych, część 1
- Dotacje w księgach rachunkowych, część 2
- Dotacje w księgach rachunkowych, część 3