Deweloperzy chcą wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup lokalu mieszkalnego na wynajem. Ministerstwo Finansów jej nie przewiduje – informuje „Rzeczpospolita”.
Według danych Polskiego Związku Firm Deweloperskich rynek mieszkaniowy skurczył się o 70%. – Odcięcie kredytów oznacza utratę 70% kupujących. Zastanawiamy się, co możemy przemodelować, co możemy zmienić w tym trudnym czasie – mówił Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.
Taką propozycją jest dołożenie do systemu podatkowego jeszcze jednej ulgi, która miałaby wesprzeć rynek najmu nieruchomości.
– Wartość mieszkania można byłoby odliczyć od podstawy opodatkowania. Kupujący zobowiązałby się do wynajmowania go przez dziesięć lat za czynsz nie wyższy niż 80 proc. wartości czynszu w danej gminie – wyjaśnia Tomasz Stoga z PZFD. Dla deweloperów ta ulga wydaje się najłatwiejsza i najbardziej realna.
Mieszkania są tak niedostępne dla zwykłego Polaka, że wraca tęsknota za regulacją cen. Deweloperzy chcą ulgi budowlanej, a za najem biorą się fundusze. Podobnego zdania jest Kazimierz Kirejczyk, który odpowiada za rozwój usług doradztwa mieszkaniowego w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej w JLL.
– Mamy obecnie następujący wybór: możemy bezradnie patrzeć, jak spada nam sprzedaż mieszkań, ale możemy też reagować. Potrzebujemy szybkich rozwiązań. Ulga podatkowa na wynajem ma dwie duże zalety: jest prosta, a ponadto ludzie ją rozumieją. Można więc ją wprowadzić szybko – tłumaczy ekspert.
Ministerstwo: dopiero od 2024
Zdaniem wiceministra finansów Artura Sobonia nie można. Gdyby ją rozważać, to realnie mogłaby zaistnieć dopiero od 2024 r., biorąc pod uwagę racjonalne procedowanie zmian w systemie podatkowym.
Rząd przyjął projekt ustawy, która umożliwi tworzenie w Polsce kooperatyw mieszkaniowych. Kooperatywa to grupa osób fizycznych działających wspólnie na podstawie umowy.
Problem, jaki widzi resort finansów, polega na tym, że z jednej strony oczekuje się prostoty systemu podatkowego, z drugiej zaś kolejnych ulg. Jeśli zatem taka ulga powstanie, rząd będzie krytykowany za komplikowanie podatków, a tego wiceminister Soboń się obawia. Uważa, że nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym, że napisanie kolejnej ulgi oznacza ponowne otwarcie katalogu rozwiązań podatkowych. A to jego zdaniem nie jest proste.
Źródło: Rzeczpospolita
ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 ✉ biuro@adnpodatki.pl ⇒ www.adnpodatki.pl