Ulga na zakup mieszkania na wynajem nie wesprze deweloperów

Deweloperzy chcą wprowadzenia ulgi podatkowej na zakup lokalu mieszkalnego na wynajem. Ministerstwo Finansów jej nie przewiduje – informuje „Rzeczpospolita”.

Według danych Polskiego Związku Firm Deweloperskich rynek mieszkaniowy skurczył się o 70%. – Odcięcie kredytów oznacza utratę 70% kupujących. Zastanawiamy się, co możemy przemodelować, co możemy zmienić w tym trudnym czasie – mówił Grzegorz Kiełpsz, prezes zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Taką propozycją jest dołożenie do systemu podatkowego jeszcze jednej ulgi, która miałaby wesprzeć rynek najmu nieruchomości.

– Wartość mieszkania można byłoby odliczyć od podstawy opodatkowania. Kupujący zobowiązałby się do wynajmowania go przez dziesięć lat za czynsz nie wyższy niż 80 proc. wartości czynszu w danej gminie – wyjaśnia Tomasz Stoga z PZFD. Dla deweloperów ta ulga wydaje się najłatwiejsza i najbardziej realna.

– Mamy obecnie następujący wybór: możemy bezradnie patrzeć, jak spada nam sprzedaż mieszkań, ale możemy też reagować. Potrzebujemy szybkich rozwiązań. Ulga podatkowa na wynajem ma dwie duże zalety: jest prosta, a ponadto ludzie ją rozumieją. Można więc ją wprowadzić szybko – tłumaczy ekspert.

Ministerstwo: dopiero od 2024

Zdaniem wiceministra finansów Artura Sobonia nie można. Gdyby ją rozważać, to realnie mogłaby zaistnieć dopiero od 2024 r., biorąc pod uwagę racjonalne procedowanie zmian w systemie podatkowym.

Problem, jaki widzi resort finansów, polega na tym, że z jednej strony oczekuje się prostoty systemu podatkowego, z drugiej zaś kolejnych ulg. Jeśli zatem taka ulga powstanie, rząd będzie krytykowany za komplikowanie podatków, a tego wiceminister Soboń się obawia. Uważa, że nie wszystkie kwestie da się załatwić systemem podatkowym, że napisanie kolejnej ulgi oznacza ponowne otwarcie katalogu rozwiązań podatkowych. A to jego zdaniem nie jest proste.

Źródło: Rzeczpospolita

Webinar podatkowy


ADN Podatki oferuje rozwiązania prawno-podatkowe, które sprawdzają się w praktyce i pomagają efektywniej prowadzić biznes.
Zapraszamy! ✆ 517 263 211 biuro@adnpodatki.pl www.adnpodatki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *