Jednakże należy zaznaczyć, iż usługi gastronomiczne według klasyfikacji statystycznej zostały zgrupowane w dziale 55.3 PKWiU. Tym samym prawo do obniżenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług cateringowych (jako usług zgrupowanych pod innym symbolem statystycznym niż usługi gastronomiczne) będzie uprawniać podatników do odliczenia podatku naliczonego na warunkach ogólnych – zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W tym miejscu należy dodać, iż o odrębnym charakterze tych dwóch czynności wnioskować można również z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Trybunał dokonał ich rozróżnienia uznając usługi gastronomiczne sensu stricto za świadczenie usług, natomiast catering za dostawę towarów. Orzekając w sprawie Faaborg-GeltingLinienA/S przeciwko Finanzamt Flensburg ETS uznał, iż dostawą usług gastronomicznych jest działalność związana z wykonywaniem szeregu czynności dodatkowych, jak obsługa gości przez kelnerów, utrzymanie lokalu w czystości, zapewnienie miejsc przeznaczonych do spożycia oferowanych posiłków itp. Przez dostawę usług gastronomicznych rozumie się więc pewien wachlarz czynności, związanych bezpośrednio z działalnością podstawową jaką jest podanie pożywienia – a zatem tradycyjną działalność restauracyjną. Natomiast czynność polegająca wyłącznie na wydaniu posiłku na wynos, bez korzystania z zapewnionej przez podmiot infrastruktury jest w rozumieniu ETS dostawą towarów. Orzeczenie to stanowi więc podstawę do zróżnicowanego traktowania usług gastronomicznych i usług cateringu.
Podobną opinię w kwestii odliczania podatku naliczonego od usług cateringowych wyrażają organy podatkowe, czego przykładem może być interpretacja indywidualna Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 29 listopada 2006 r. (sygn. 1472/RPP1/443-612/06/SZU), zgodnie z którą: „Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z nabywaniem usług cateringowych, pod warunkiem jednak, iż nabyte usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych”.
Warto również zaznaczyć, iż na odliczenie podatku naliczonego wpływu nie będzie miało oznaczenie faktury dotyczącej nabycia usług cateringowych PKWiU. Bowiem w świetle obowiązujących przepisów wskazywanie na klasyfikację statystyczną w przypadku sprzedaży opodatkowanej według stawki podatku VAT w wysokości 7% nie jest konieczne.
[page_break]